Polityka i społeczeństwo

Pandemia, inflacja, drożyzna… dbajmy o zdrowie finansowe

Dobiegła końca pierwsza edycja projektu „Zdrowie finansowe” realizowanego przez Fundację Think! w partnerstwie z ING. Ponad 2 miliony odbiorców zetknęło się z materiałami dotyczącymi zarządzania finansami osobistymi stworzonymi w projekcie.

Projekt „Zdrowie finansowe” powstał, aby wspierać w budowaniu kondycji finansowej, dawać wskazówki i promować dobre nawyki w zarządzaniu domowym budżetem. Finanse to niezwykle ważny aspekt naszego życia, nie tylko w trudnych czasach COVIDu. Ale, jak wynika z badania „Zdrowie finansowe Polaków” – większość z nas rzadko lub nigdy nie rozmawia ze swoimi bliskimi lub ekspertami o sytuacji finansowej. Jednym z celów projektu była zachęta, aby o pieniądzach mówić bardziej otwarcie, bez eksperckiego żargonu i praktycznie, a dzięki temu podejmować lepsze decyzje finansowe – dziś i w przyszłości.

„Edukacja finansowa Polaków to jeden z najważniejszych celów Strategii zrównoważonego rozwoju naszego banku – mówi Klaudia Borys, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju i CSR ING Banku Śląskiego. – Naszą odpowiedzialnością jest nie tylko edukacja finansowa, ale także budowanie świadomości nt. oszczędzania czy racjonalnego zarządzania budżetem domowym. Cieszymy się, że projekt społeczny >>Zdrowie finansowe<< osiągnął tak duży sukces i zyskał szerokie grono odbiorców”.

W ramach projektu powstał portal www.zdrowiefinansowe.pl, który zawiera inspirujące treści, wskazówki i przykłady, jak zdefiniować własną finansową osobowość i jak podchodzić do pieniędzy, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie dobrostan. Znajdziemy w nim m.in. opracowania na temat budżetu domowego i współtworzenia go z członkami rodziny, planowania i oszczędzania, a także radzenia sobie z finansowym dołkiem i kryzysem. Organizatorzy zadbali o materiały graficzne, takie jak infografiki i animacje, które mogą pomóc uporządkować i ułatwić nasze codzienne wybory konsumenckie. Dużo praktycznych porad i sugestii zawierają narzędziowniki – podpowiedzą, jak rozmawiać z najbliższymi o finansach i rozporządzać majątkiem, aby zadbać o siebie i bliskich.

Na kanale Youtube projektu znaleźć można inspirujące materiały filmowe – nagrania z webinarów, human stories – „Domowe finanse, czyli prawdziwe historie Polaków” i wywiady z ekspertami. Finansowe tematy poruszane są również w 14 odcinkach podcastu „Zdrowie finansowe” na Spotify.

Ważnym komponentem projektu było badanie „Zdrowie finansowe Polaków” pokazujące, jak pandemia wpłynęła na dobrostan finansowy Polaków. Raport z badania dotarł do ponad 900000 użytkowników mediów społecznościowych.

„Naszym zamysłem było, aby odbiorcy naszych działań mogli poczuć więcej pewności siebie w tematach finansowych i zwiększyć obszar swojej kontroli nad wydatkami. A im więcej mamy wiedzy, świadomości i dobrych nawyków w odniesieniu do zarządzania pieniędzmi, tym czujemy się bezpieczniej i tworzymy lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń. Wierzymy, że opracowane materiały będą służyć wielu Polakom” – podsumowuje Anna Bichta, prezeska Fundacji Think!.

Projekt „Zdrowie finansowe” będzie kontynuowany także w 2022 roku.

Projekt „Zdrowie Finansowe” to inicjatywa realizowana w ramach programu grantowego Build Back Better ING. Oferuje on wsparcie społecznościom dotkniętym kryzysem koronawirusa, poprzez zapewnienie im szans na odbudowę i lepszy start po pandemii COVID-19.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think! (2007) jest polską organizacją pozarządową, której celem jest rozwijanie kompetencji XXI wieku wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wspieranie aktywnych i przedsiębiorczych postaw we wszystkich dziedzinach życia. Więcej na: www.think.org.pl.

Źródło informacji: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy Think!

 

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM