Polityka i społeczeństwo

MRIT: Południowokoreański koncern zainwestuje w fabryki produkujące pralki i lodówki we Wronkach (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Budowa nowej fabryki i rozbudowa już istniejącej, zwiększenie mocy produkcyjnych z 4 mln do 5,2 mln sztuk rocznie oraz utworzenie 60 nowych miejsc pracy – deklaruje Samsung Electronics Poland Manufacturing po otrzymaniu decyzji o wsparciu inwestycji. To jedna z 713 decyzji, które wydano w 2021 r. w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

– Z wielką satysfakcją przyjąłem informację, że kolejna firma z Korei Południowej postanowiła rozwijać swoje projekty biznesowe w Polsce. Decyzja o wsparciu inwestycji we Wronkach jest jedną z siedmiuset trzynastu, jakie w całym – rekordowym pod tym względem – 2021 roku otrzymali przedsiębiorcy, którzy działają w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. To również dowód na to, że nasz kraj pozostaje jednym z najatrakcyjniejszych na świecie miejsc do prowadzenia biznesu – powiedział Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii i Pełnomocnik Rządu ds. Inwestycji Zagranicznych.

– Cieszę się, że firma Samsung Electronics Poland Manufacturing będzie realizowała swój kolejny projekt inwestycyjny w Wielkopolsce. Świadczy to również o tym, że Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, gdzie już od kilku lat inwestuje południowokoreański koncern, dostarcza przedsiębiorcom optymalne warunki do prowadzenia i rozwijania swoich przedsięwzięć biznesowych i oferuje atrakcyjne zachęty inwestycyjne – powiedział Krzysztof Kielec, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Nasza koncepcja inwestycyjna jest zaplanowana na wiele lat. Zakłada nie tylko budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej i rozbudowę istniejącej fabryki lodówek, ale także utworzenie w sąsiedztwie istniejącego zakładu we Wronkach, kompleksu przemysłowego tzw. klastra AGD, w którym będą zlokalizowani poddostawcy fabryki – zapowiedział Olgierd Bałtaki, dyrektor Samsung Electronics Poland Manufacturing sp. z o. o.

Nowe inwestycje w Wielkopolsce

W latach 2022-2024 Samsung Electronics Poland Manufacturing zamierza zwiększyć swoje moce produkcyjne we Wronkach, na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowy projekt inwestycyjny zakłada wzrost liczby wytwarzanych wyrobów o ponad 30 proc. rocznie. W tym celu, już w tym roku południowokreańska firma zamierza wybudować nową halę produkcyjno-magazynową o łącznej powierzchni ok. 40 tys. m kw. W początkowej fazie inwestycji mają być w niej zlokalizowane nowe linie pomocnicze do produkcji lodówek, głównie drzwi.

Długofalowym celem projektu jest stworzenie nowej fabryki, która będzie produkować wyroby AGD: lodówki oraz pralki. Dzięki temu przedsięwzięciu południowokoreańska firma przewiduje wzrost produkcji z obecnych 4 mln sztuk do 5,2 mln sztuk rocznie poprzez rozbudowę przestrzeni produkcyjnej, a także inwestycje w nowoczesne technologie. Nowy oddział ma zostać wykorzystany zarówno do produkcji istniejących, jak i zupełnie nowych modeli pralek.

Równolegle koreański inwestor planuje rozbudowę istniejącej fabryki lodówek, aby stworzyć miejsce dla dodatkowej, trzeciej linii montażowej. Prace konstrukcyjne mają się rozpocząć w połowie 2022 r., a zakończyć jesienią 2023 r. Całość nakładów inwestycyjnych, jakie firma zamierza ponieść w związku z realizacją kilkuetapowego projektu, który obejmuje budowę nowej i rozbudowę działającej fabryki, ma wynieść – jak podaje inwestor – łącznie ok. 900 mln zł.

Na ten cel w grudniu 2021 r. spółka Samsung Electronics Poland Manufacturing sp. z o.o. otrzymała pomoc publiczną w wysokości 86 mln zł, z czego 23,5 mln zł pozyskała z programu grantowego. Pozostałą część stanowi zwolnienie z podatku CIT w ramach działalności na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wsparcie ze strefy i programu grantowego

30 grudnia 2021 r. Samsung Electronics Poland Manufacturing otrzymał od Kostrzyńsko-Słubickiej SSE decyzję o wsparciu inwestycji. W tym samym dniu południowokoreańska firma podpisała też umowę w ramach Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030. Inwestor zobowiązał się do poniesienia nakładów w wysokości 673,2 mln zł (z deklaracją stworzenia 60 nowych miejsc pracy). Przedsięwzięcie polega na zwiększeniu zdolności produkcyjnych istniejącego już przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w produkcji pralek, lodówek i części do nich.

Rekordowy rok w PSI

Od początku stycznia do końca grudnia 2021 r. w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydano aż 713 decyzji o wsparciu inwestycji o łącznej wartości 37,1 mld zł z równoczesną deklaracją utworzenia 16 831 nowych miejsc pracy. Największe inwestycje dotyczą takich branżach jak: produkcja żywności wysokiej jakości i automotive.Zagraniczne inwestycje to 28% wszystkich, ale ich łączna wartość stanowi aż 63% wszystkich pieniędzy zainwestowanych w ramach PSI. To przekłada się również na 65% wszystkich zadeklarowanych nowych miejsc pracy. Natomiast projekty polskich firm to obecnie 72% wszystkich inwestycji realizowanych na podstawie decyzji o wsparciu, a ich łączna wartość stanowi 37% wartości wszystkich inwestycji, co przekłada się również na 35% udział w tworzeniu nowych miejsc pracy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ewes/

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM