Polityka i społeczeństwo

Obywatele Ukrainy leczą się w Polsce i chętnie szczepią się przeciwko COVID-19

Podjęcie pracy i chęć osiedlenia się za granicą najczęściej wiążą się także z koniecznością podlegania pod służbę zdrowia kraju migracji. Obywatele Ukrainy, którzy pracują w Polsce i chcieliby tu zostać na stałe, najchętniej korzystają z polskiej opieki medycznej.

Według Raportu Mobilności Transgranicznej EWL Group zrealizowanego w grudniu 2021 roku, aż 37 proc. badanych uczęszcza do polskich, państwowych placówek opieki medycznej, podczas gdy konsultacje u prywatnych lekarzy wybiera 28 proc. Zaledwie 22 proc. ankietowanych przyznało, że w razie problemów zdrowotnych, wyjeżdża na Ukrainę. Taka sama liczba respondentów potwierdziła, że leczy się samodzielnie. 

Na pytanie o zdiagnozowane choroby przewlekłe, 33 proc. badanych zadeklarowało, że nie cierpi na takie choroby. Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce najczęściej chorują na alergię (16 proc.), nadciśnienie (13 proc.) i osteochondrozę (10 proc.).

Z uwagi na to, że liczba Ukraińców mieszkających w Polsce przekroczyła już 1,5 miliona, warto, by pracodawca uświadamiał swoich zagranicznych pracowników o możliwościach ewentualnego leczenia się w Polsce. Podkreśla to Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group.

„Nasi respondenci coraz chętniej deklarują chęć przeprowadzenia się do Polski na stałe lub na kilka lat, na co polski system opieki zdrowotnej powinien już teraz się przygotować. W tym kontekście jeszcze ważniejsze staje się dla pracodawców zadanie polegające nie tylko na uświadomieniu pracownikom transgranicznym, iż mają możliwość podejmowania leczenia w Polsce, ale także udzielenia im wsparcia w poszukiwaniu odpowiedniej placówki medycznej” – wskazuje.

Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce coraz częściej decydują się na zaszczepienie przeciw COVID-19. Wyniki badania z grudnia 2021 roku wskazują na 42 proc. zaszczepionych wśród respondentów oraz 38 proc. chętnych na szczepienie. W maju zeszłego roku liczba zaszczepionych Ukraińców wynosiła zaledwie 1 proc., a chęć zaszczepienia się w Polsce deklarowało 37 proc. respondentów. Jedynie 17 proc. badanych nie wyraziło chęci zaszczepienia, podczas gdy w maju było to 31 proc.

Szczególnie ważne dla zmiany decyzji w tym zakresie okazały się akcje promocyjne zachęcające do szczepień.

„Kampanie promujące szczepienia przeciwko COVID-19, prowadzone nie tylko przez rząd oraz media, ale także poszczególnych pracodawców, sprawiły, że znacząco wzrósł odsetek zaszczepionych obywateli Ukrainy pracujących w Polsce” – wyjaśnia Rafał Mróz.

Była to szósta edycja badania pracowników zagranicznych w Polsce, na podstawie którego powstał Raport Mobilności Transgranicznej pt. „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy”. Wzięło w nim udział 600 osób.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM