Polityka i społeczeństwo

MRiPS: Premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg z wizytą w żłobku (komunikat)

MRiPS informuje:

O podejmowanych działaniach na rzecz rodzin, w tym o programach takich jak Rodzina 500+ czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy mówili podczas wtorkowego briefingu prasowego premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg w Żabiej Woli. Briefing poprzedziło spotkanie z dziećmi z gminnego żłobka, który powstał dzięki dofinansowaniu w ramach rządowego programu Maluch+.

Premier Mateusz Morawiecki: Rodzina to najważniejszy punkt oparcia

– Rodzina to najważniejszy punkt oparcia w życiu. Od tego wszystko się zaczyna – od rodziny, w której możemy poznać, czym jest dobro i piękno. Żeby rodzina mogła być w pełni oparciem, musimy jako państwo pomagać w tworzeniu odpowiednich miejsc dla wychowania najmłodszych, dla opieki nad najmłodszymi – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył, w ostatnich latach dzięki programowi „Maluch+” znacznie zwiększyła się nie tylko liczba miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, ale też samych placówek – takich jak żłobek w Żabiej Woli.

– W tym żłobku znajduje miejsce kilkadziesiąt maluchów, dzięki czemu ich mamy mogą uczestniczyć w życiu zawodowym, zgodnie z ich aspiracjami. Na tym nam najbardziej zależy, bo wiemy doskonale, że dzisiejszy świat polega na łączeniu ról – zaznaczył szef rządu. I dodał: Razem z panią minister Marleną Maląg i całym rządem będziemy dążyć do tego, żeby takich miejsc, jak to, były nie setki, a tysiące w całym kraju.

Minister Marlena Maląg: Od 6 lat tworzymy dobry klimat dla polskich rodzin

Minister rodziny Marlena Maląg podkreśliła, że dobry czas dla polskich rodzin i budowanie Polski szczęśliwych rodzin to nie tylko hasła, ale przede wszystkim konsekwentnie realizowany program.

– Stawiamy na rodzinę, ponieważ dzieci są naszym skarbem narodowym. Zależy nam na tym, aby rodziny w Polsce żyły w coraz lepszych warunkach, dlatego też realizujemy programy takie jak „Rodzina 500+”, „Dobry Start” czy „Mama 4+”. Wdrażamy kolejne programy, które pozwalają łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. 1 stycznia br. uruchomiliśmy rodzinny kapitał opiekuńczy, a 1 kwietnia – dofinansowanie do opieki żłobkowej – mówiła we wtorek szefowa MRiPS.

Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o dofinansowanie pobytu w żłobku obejmujące blisko 75 tys. dzieci.

– My z drogi wsparcia rodzin, w tym trudnym czasie – pomimo przejścia pandemii oraz czasu wojny za naszą wschodnią granicą – nie rezygnujemy. Skutecznie i stanowczo realizujemy dane obywatelom obietnice – zapewniła minister Maląg.

Rodzicu, złóż wniosek o dofinansowanie pobytu w żłobku

1 kwietnia br. weszło w życie nowe rozwiązanie dla tych dzieci, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie – ale nie więcej, niż rodzic płaci za opiekę. Pieniądze trafiają bezpośrednio do instytucji opieki.

Jeżeli rodzic lub opiekun chce otrzymać takie dofinansowanie – musi złożyć odpowiedni wniosek.

Można to zrobić od 1 kwietnia br. drogą elektroniczną za pośrednictwem:

– portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,

– Platformy Usług Elektronicznych ZUS,

– bankowości elektronicznej.

Chociaż dofinansowanie weszło w życie 1 kwietnia 2022 r., przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia br. Warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja br.

Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Cały proces odbywa się w formie elektronicznej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

ak/ joz/


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM