Polityka i społeczeństwo

MS: Ruszyło Centrum Edukacji Prawnej w Raciborzu (komunikat)

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Z inicjatywy wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu powstało Centrum Edukacji Prawnej. – To bardzo ważne działanie, które z całą pewnością wpłynie na świadomość prawną dzieci i młodzieży – podkreśla Michał Woś.

Placówka, która zaczyna pracę w odrestaurowanym gmachu Sądu Rejonowego – perle architektury województwa śląskiego, zajmie się edukacją prawną dzieci i młodzieży. Chce również pomagać w budowaniu odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego.

Centrum zamierza współpracować ze szkołami i placówkami oświatowymi, prowadzić zajęcia z grupami szkolnymi – w tym wykłady i symulacje rozpraw – oraz organizować spotkania z sędziami i pracownikami sądu. Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Centrum przygotowało też autorskie materiały lekcyjne, np. „Moja pierwsza wizyta w sądzie”.

Ministerstwo udostępniło także do wykorzystania kompletne zestawy lekcyjne, dotyczące m.in. legislacji, mediacji, nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.

Misja edukacyjna

Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje wiele ogólnopolskich inicjatyw dla dzieci i młodzieży szkolnej. Przedsięwzięciami cieszącymi się dużym zainteresowaniem są: Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości – która uczy umiejętności analitycznego myślenia czy argumentacji prawnej; konkurs „Liga Sprawiedliwości” – gdzie młodzi ludzie wcielają się w zawody prawnicze czy konkurs „Postaw na mediację” – pozwalający poznać alternatywne metody rozwiązywania sporów.

Młodzi ludzie mogą także brać udział w konkursie „Stwórz ustawę, zmieniaj prawo” i poznawać technikę prawodawczą lub uczestniczyć w Młodzieżowej Radzie Sprawiedliwości, powstałej z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości.

Lekcje o prawie

Pracownicy Ministerstwa prowadzą też zajęcia dla szkół podstawowych w ramach programu „Przygody z Paragrafem – nieco inaczej” oraz – dla szkół ponadpodstawowych – dla szkół ponadpodstawowych – lekcje w ramach programu „Problemy Prawa? Prosta Sprawa”. Cieszą się one ogromnym uznaniem.

W roku szkolnym 2020/2021 odbyło się łącznie 430 takich lekcji online dla dzieci i młodzieży. Zajęcia były prowadzone z uczniami z całego kraju, od września do czerwca. Dla szkół średnich zorganizowano niemal 300 spotkań online.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM