Polityka i społeczeństwo

Struzik: zaapelowaliśmy do komisarz o specjalną linię budżetową na pomoc uchodźcom

Struzik wraz z innym przedstawicielem Komitetu Regionów, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim spotkali się w ub. tygodniu z komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreirą, aby przedstawić sytuację dotyczącą pomocy dla uchodźców.

„Zaapelowaliśmy o to, żeby UE, Komisja Europejska uruchomiła specjalną linię budżetową na pomoc uchodźcom – podkreślił marszałek. –  Poinformowałem panią komisarz, że jeśli chodzi o nasze pieniądze w ramach polityki spójności, które mamy w tej chwili w regionalnym programie operacyjnym,  to praktycznie ich nie ma, bo one są wszystkie zagospodarowane. Są popodpisywane umowy albo rozstrzygnięte konkursy” – wyjaśnił.

Samorządowiec ocenił, że „na Mazowszu jest ok. kilkaset tysięcy, być może ok. 700 tys. uchodźców”. Największe problemy wynikające z tej sytuacji dotyczą, zdaniem marszałka, zasobów mieszkaniowych.

Zaznaczył, że przez pewien czas uchodźców można kwaterować w salach gimnastycznych, czy innych tego typu punktach, ale docelowo trzeba im zapewnić „przyzwoite warunki”.

„Ponieważ to są kobiety z dziećmi, to drugi problem, który się pojawi, to oczywiście edukacja, opieka nad dziećmi. Są to małe dzieci, od takich dzieci rocznych, a nawet mniejszych, do kilkunastoletnich, więc trzeba będzie im zapewnić i opiekę, i edukację” – zauważył samorządowiec.

 Kolejny problem, według Struzika, to miejsca pracy dla przybyłych kobiet, ponieważ „muszą mieć one jakiś sens egzystencji”.

„Tych problemów będzie na pewno sporo” – podkreślił. 

Komitet Regionów jest ciałem doradczym UE, w którym zasiadają samorządowcy z 27 krajów Unii. 

Europejski Kongres Samorządowy zgromadził w Mikołajkach samorządowców, przedstawicieli rządu, naukowców, ekspertów i przedsiębiorców. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Studiów Wschodnich.

 kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM