Polityka i społeczeństwo

Toruń: Turystyka gotowa na odrodzenie

– Toruń nie jest samotną wyspą, turystyka jest najbardziej wrażliwą na zmiany częścią gospodarki. Pandemia spowodowała, że w zeszłym roku mniej osób pojawiało się nie tylko w naszym mieście, ale na całym świecie – mówił Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej. – Trzeba jednak zaznaczyć, że 2021 rok był nieporównywalnie lepszy od poprzedniego, w szczególności byliśmy zaskoczeni jesienią – do naszego miasta lawinowo zaczęły wracać wycieczki szkolne oraz w dużej mierze turystyka biznesowa. Toruń posiada bogatą ofertę, jesteśmy także dobrze skomunikowani z resztą kraju – jeśli zewnętrze czynniki na nią nie wpłyną, to patrzę na przyszłość naszej turystyki z optymizmem.

Coroczne badanie ruchu turystycznego odbyło się po raz siedemnasty. Jego wyniki przedstawiono podczas konferencji prasowej 26 kwietnia 2022 r. Raport realizowany jest na zlecenie Urzędu Miasta Torunia przez Ośrodek Informacji Turystycznej.

Zeszły rok turystyczny to pewne „odbicie się od dna” spowodowanego pandemią COVID-19. Zmiany widać przede wszystkim w strukturze ruchu turystycznego – 2021 rok w Toruniu to przede wszystkim turystyka krajowa. Polacy stanowili 92,2% wszystkich podróżujących do naszego miasta.

Wśród cudzoziemców niezmiennie najliczniejszą grupę stanowili turyści niemieccy (36,2%), następnie brytyjscy (14,9%), włoscy (12,8%), francuscy (8,5%) oraz hiszpańscy i czescy (każdy po 6,4%). Spośród regionów w Polsce Toruń największym zainteresowaniem cieszy się wśród mieszkańców kujawsko-pomorskiego (18,2%) oraz mazowieckiego (16,5%).

– Co ciekawe, od kilku lat widzimy dynamiczny wzrost liczby podróżujących po naszym kraju Czechów. W Czechach Polska stała się modnym kierunkiem przede wszystkim z uwagi na to, że mamy dużo zamków. W Toruniu znajdują ciekawy przystanek jadąc w kierunku Malborka – dodaje Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej.

Toruń to miejscowość, która ma rozpoznawalną markę i jednoznacznie wzbudza wśród przyjezdnych pozytywne, konkretne skojarzenia. W 2021 r. 88,2% respondentów potrafiło wskazać i nazwać symbole związane z Toruniem.

Skojarzenia turystów z naszym miastem nadal silnie związane są z postacią toruńskiego astronoma – Mikołaj Kopernik pojawiał się w co trzeciej odpowiedzi ankietowanych. Podobną popularnością cieszą się też pierniki. Nieco częściej wspominano również toruńską starówkę (10,1%), znajdujące się tam zabytki (5,7%) oraz gotyk (4,4%).

– Cieszy to, że Toruń jest dostrzegany przez turystów. Dominującym celem ich przyjazdu w 2021 roku było zwiedzanie oraz wypoczynek. Pozytywy, które dostrzegają w naszym mieście, to przede wszystkim atmosfera Torunia, ale także dobry system informacji turystycznej oraz bogata oferta wydarzeń kulturalnych, możliwości spędzenia czasu wolnego – dodaje prezydent Torunia Michał Zaleski.Monitoring Ruchu Turystycznego 2022_średnie oceny

W Toruniu w dalszym ciągu bardzo intensywnie powiększa się baza apartamentów, czyli mieszkań udostępnianych do wynajmu krótkoterminowego. Według danych OIT , pozyskiwanych niezależnie, pod koniec 2021 r. Toruń dysponował łącznie liczbą 7566 miejsc całorocznych (rok wcześniej było to 7240, a w 2019 7090). Znajdowały się one w sumie w 466 obiektach (2020 409; 2019 408 ob.). W 2021 r. wzrost liczby dostępnych miejsc noclegowych w mieście spowodowany był w głównej mierze przeznaczeniem większej liczby prywatnych apartamentów na wynajem krótkoterminowy (turystyczny). Liczba udostępnionych obiektów tego typu wzrosła o 14% względem wcześniejszych dwóch lat.

Raport Monitoringu Ruchu Turystycznego bada także, którymi atrakcjami czy zabytkami są najbardziej zainteresowani odwiedzający nasze miasto. W rankingu obiektów zwiedzanych w wewnątrz pierwsze miejsce, podobnie jak w poprzednich latach, zajęła wieża Ratusza Staromiejskiego, którą w 2021 r. odwiedziło 36,6% turystów przybywających do Torunia. Z kolei najwięcej wskazań (92,4%) wśród obiektów zwiedzanych z zewnątrz otrzymały w 2021 r. razem: Rynek Staromiejski oraz ul. Szeroka. Najlepszą – zdaniem turystów – atrakcją Torunia jest niezmiennie starówka. Kolejne dwa miejsca zajęły słynne toruńskie pierniki (podobnie jak wcześniej) oraz Mikołaj Kopernik. Wśród najlepszych atrakcji często wymieniane było również Planetarium w Toruniu czy Bulwar Filadelfijski.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM