Zdrowie i styl życia

Jak wykorzystać unijne środki na wsparcie innowacji w przemyśle farmaceutycznym?

„Cieszę się, że środki publiczne z FENG będą wspierać budowę bezpieczeństwa lekowego, bo ono jest równie ważne jak militarne. To może być przełomowy moment w rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego, żeby udział tego sektora w polskim PKB stał się dwucyfrowy” – powiedział poseł Tadeusz Chrzan, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Lekowej.

Do tej pory w ramach takiego wsparcia finansowanie otrzymywały projekty rozwoju zupełnie nowych leków, niestosowanych wcześniej w lecznictwie.

„To bardzo ambitne podejście, ale z niewielką szansą, aby polscy pacjenci dzięki temu zyskali jakąś nową terapię, która będzie produkowana w Polsce” – wskazał Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.

„Wyprodukowanie zupełnie nowego leku to koszt ponad 2 mld dolarów, a działające w Polsce firmy nie mają takiego potencjału finansowego. Nasz kraj specjalizuje się w lekach niechronionych patentem, które stanowią podstawę terapii chorób dotykających większość Polaków. Każdy taki lek, którego produkcja rozpoczęta zostanie w Polsce, zwiększa suwerenność naszego kraju w tym obszarze” – podkreślił poseł PiS Tadeusz Chrzan. 

Prof. Małgorzata Sznitowska, krajowa konsultant ds. farmacji przemysłowej wyjaśniła, że innowacyjność w przemyśle farmaceutycznym nie dotyczy tylko procesu powstawania zupełnie nowych farmaceutyków, ale także opracowania i wprowadzania na polski rynek leków o ugruntowanej pozycji w lecznictwie, zwłaszcza tych, które stanowią podstawę terapii chorób cywilizacyjnych i których pojawienie się na polskim rynku zwiększa dostępność do farmakoterapii.

Około 80 proc. leków stosowanych przez chorych to leki niechronione patentem, a mimo tego innowacyjne, bo ich wdrożenie na rynek wymaga specjalistycznych kompetencji, doświadczenia, know-how, wysoko wykwalifikowanej prowadzącej prace badawczo-rozwojowe kadry oraz nowoczesnych zakładów. Proces opracowania takiego leku trwa od 3 do 5 lat, a w przypadku leków biologicznych nawet do 10 lat. 

Małgorzata Szczepańska, dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała, że przy podziale środków z FENG resort będzie wspierał rozwój przemysłu farmaceutycznego, bo znalazł się on wśród Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. 

Marlena Tryka, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii podkreślała, że przemysł farmaceutyczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych w Polsce. 

„Wsparciem powinno być objęte budowanie bezpieczeństwa lekowego – produkcja substancji do produkcji leków i gotowych leków generycznych oraz biotechnologia” – wskazała.

Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych grupy Polpharma poinformowała, że firma specjalizuje się w rozwoju i produkcji leków generycznych, w tym leków z wartością dodaną oraz leków trudnych do wytworzenia, a „córki- spółki” Polpharmy opracowują leki biologiczne równoważne oraz leki biologiczne zupełnie nowe. 

„Mamy w Polsce trzy nowoczesne centra naukowo- badawcze i każde z nich specjalizuje się w opracowywaniu innego rodzaju leków, od najprostszych tabletek poprzez leki sterylne, wziewne po leki złożone z kilku substancji czynnych. Pracuje w nich 350 naukowców, a ich dorobkiem, poza rozwojem leków, są liczne patenty” – zaznaczyła.

Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma S.A. wskazała, że innowacje wymagają stałych inwestycji w infrastrukturę, badania, procesy i kompetencje. 

„Adamed od 2001r. przeznaczył na inwestycje i R&D 1,9 mld zł a do 2025 r. planuje wydać kolejny 1 mld zł.  Silna i innowacyjna krajowa branża farmaceutyczna jest ważnym elementem budowania odpornego na kryzysy systemu ochrony zdrowia w naszym kraju” – dodała.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM