Polityka i społeczeństwo

MF: Moody’s potwierdza dotychczasowy rating Polski (komunikat)

Ministerstwo Finansów informuje:

• 29 kwietnia 2022 r. agencja ratingowa Moody’s ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A2/P1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań.

Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.

Agencja Moody’s w komunikacie prasowym, jako uzasadnienie utrzymania ratingu na dotychczasowym poziomie, wskazuje na odporność gospodarczą Polski oraz nadal silne ramy instytucjonalne, choć te stoją w obliczu wyzwań związanych z kwestią praworządności. Wg agencji ryzyko geopolityczne związane z rosyjską inwazją na Ukrainę jest złagodzone poprzez gwarancje NATO oraz postępy w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Polska poradziła sobie z szokiem wywołanym pandemią koronawirusa bez negatywnych skutków gospodarczych co było głównie wynikiem korzystnej struktury konkurencyjnej polskiej gospodarki, przy stosunkowo niewielkiej zależności od eksportu i turystyki, oraz dużym wsparciem polityki fiskalnej i monetarnej. Moody’s prognozuje wzrost PKB w latach 2022 -2023 na poziomie 3%.

Perspektywy ratingu

Szybszy niż dotychczas oczekiwany powrót wskaźników zadłużenia do czasu sprzed kryzysu w połączeniu z solidnymi średniookresowymi perspektywami wzrostu gospodarczego miałby wpływ na wzrost ratingu Polski. Podczas gdy bazowy scenariusz Moody’s nie zakłada konfrontacji wojskowej z udziałem NATO, po każdym ataku militarnym na Polskę, jak również po cyberataku o znaczącym wpływie, nastąpiłaby natychmiastowa negatywna akcja ratingowa.

Negatywne dla ratingu byłoby również znaczne pogorszenie się stanu praworządności, oraz dalsze zaostrzenie konfliktu z instytucjami UE, a także znaczne pogorszenie sytuacji gospodarczej lub fiskalnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ewes/


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM