Polityka i społeczeństwo

Impact’22: obywatelom Ukrainy trzeba stworzyć możliwości zarobkowania i nauki

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że bardzo istotne jest stworzenie osobom przyjeżdżającym z Ukrainy namiastki normalności, nim podejmą decyzję o ewentualnym pozostaniu w Polsce lub powrocie do swojej ojczyzny.

Zdaniem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania, potrzebne będą systemowe rozwiązania dotyczące m.in. zapewnienia migrantom miejsc zamieszkania.

„Musimy odblokować zasoby mieszkaniowe, które były kupowane inwestycyjnie. Rozmawiałem z premierem i innymi politykami partii rządzącej, żeby utworzyć fundusz, który gwarantowałby płatności czynszu za takie mieszkanie wynajęte przez przybysza z Ukrainy” – mówił Jacek Jaśkowiak.

Dodał, że konieczne są również rozmowy z Ukraińcami o tym, że wojna w ich kraju może nie skończyć się za tydzień czy dwa i ich pobyt w Polsce może się przedłużyć – w związku z tym warto zastanowić się nad zaplanowaniem pracy czy edukacji.

„Ważne, aby dać tym ludziom wybór, stworzyć tu szanse, aby mogli kontynuować swoją pracę. To, czy wrócą do Ukrainy czy nie, to ich indywidulna decyzja” – mówiła Kamila Kaliszyk z Mastercard Europe.

Dyskutujący zastanawiali się również nad tym, czy w miarę upływającego czasu nie zaczną pojawiać się niesnaski między Polakami i Ukraińcami.

„Dla nas ta wojna to jest wielka lekcja akceptacji i tolerancji. Czy za rok nadal będziemy tak ochoczo patrzeć na naszych przyjaciół zza wschodniej granicy, kiedy zaczną się różne naturalne problemy dania codziennego? – pytała Omenaa Mensah z Omenaa Foundation i dodała, że konieczna jest edukacja całego społeczeństwa, by zapobiec ewentualnym konfliktom.

„To jest bardzo ważne, żebyśmy prowadzili właściwą politykę komunikacyjną. Bo wojna zaczyna się od tego, że pogardza się innym narodem, dlatego dbajmy o szacunek i sympatię. Druga istotna sprawa to działania na rzecz integracji”- stwierdził Piotr Voelkel ze School of Form.

„Mieliśmy 30 lat dobrej passy, nieustającego wzrostu. I trochę zaczęliśmy się do tego przyzwyczajać. To, co wydarzyło się za nasza granicą, przypomniało nam, że nic nie jest dane raz na zawsze i że należy się koncentrować na tym, co należy zrobić w duchu naszych wartości i tradycji, w poszanowaniu tego, że zawsze jest ktoś słabszy. Trzeba o nim myśleć jako o bracie, a nie jak o interesie” – apelowała Magdalena Dziewguć z Google Cloud i zaznaczyła, że uchodźcom z Ukrainy należy „dać samodzielność i poczucie godności”.

Impact’22 to najbardziej prestiżowe wydarzenie gospodarczo-technologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbywa się w Poznaniu, mieście, które przyjęło ok. 100 tys. ukraińskich uchodźców.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM