Biznes i finanse

CIS: Rozmowy Marszałek Sejmu z Przewodniczącą Bundestagu o wojnie na Ukrainie i pomocy dla uchodźców (komunikat)

Centrum Informacyjne Sejmu informuje:

We wtorek, 24 maja, marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z przewodniczącą niemieckiego Bundestagu Bärbel Bas, która składa oficjalną wizytę w Polsce. Głównym tematem rozmowy była rosyjska inwazja na Ukrainę. Dyskutowano o koniecznej, solidarnej odpowiedzi Europy, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się wojny i o niezbędnym wsparciu z UE dla milionów ukraińskich uchodźców. Poruszono też perspektywy współpracy parlamentarnej w wymiarze dwustronnym i w formacie Trójkąta Weimarskiego.

Marszałek Sejmu powiedziała, że Polska pamięta sowiecką okupację. Zwróciła uwagę na rosyjski imperializm i popełniane przez Rosję na Ukrainie zbrodnie ludobójstwa. Elżbieta Witek oceniła, że jeżeli wojna dojdzie do naszych granic, to rozleje się dalej na Europę. Podkreśliła, że Polska ostrzegała świat po aneksji Krymu, ale ten nie reagował. Jak zaznaczyła, teraz istotne jest solidarne przeciwstawienie się rosyjskiej agresji, żeby zapobiec jej rozprzestrzenieniu. Przewodnicząca Bärbel Bas przyznała, że w sprawie wojny na Ukrainie nie słuchano Polski, co było błędem i teraz te zaległości są nadrabiane.

Podczas spotkania marszałek Witek wskazała, iż konieczna jest solidarność europejska mimo łączących się z nią kosztów, takich jak np. rosnące ceny. Jak powiedziała, nie należy marzyć o rozwiązaniu konfliktu na drodze dyplomatycznej. Marszałek Sejmu podkreśliła, że Ukraina musi pokonać Rosję, gdyż ze zbrodniarzem nie rozmawia się przy stole negocjacyjnym. Przekonywała, że potrzebne jest dostarczanie broni dla Ukrainy walczącej o niepodległość Europy.

Elżbieta Witek mówiła o wsparciu humanitarnym i zbrojnym. Przypomniała, że nasz kraj przyjął już 3 mln ukraińskich uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Zwróciła uwagę, że Polska przeznacza środki, ale nie dostaje żadnej pomocy z Unii Europejskiej. Marszałek Sejmu zaapelowała, aby UE stworzyła odrębny fundusz na wsparcie uchodźców z Ukrainy skierowany do krajów ich przyjmujących. Elżbieta Witek poinformowała o uchwałach Sejmu ws. Ukrainy i o ustawach uchwalonych w celu wsparcia uchodźców, dotyczących m.in. nadawania numeru PESEL, przyznawania świadczenia 500+, dostępu do rynku pracy, systemu szkolnictwa i usług medycznych. Marszałek Sejmu podkreśliła, iż ukraińskim żołnierzom daje nadzieję w walce to, że ich rodziny są bezpieczne w Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli także pos. Kazimierz Gołojuch, przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej oraz Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu.

W trakcie wizyty w Polsce Przewodnicząca Bundestagu, wspólnie z Marszałek Sejmu, odwiedziła także jeden ze środowiskowych domów samopomocy w Warszawie, gdzie schronienie znalazła wielodzietna rodzina zastępcza z Ukrainy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sdd/ godl/


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM