Polityka i społeczeństwo

MRiT: Wiceminister Olga Semeniuk na Welconomy Forum in Toruń (komunikat)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Integracja ekonomiczna Polski i Ukrainy, a także pomoc w jej odbudowie – to jedne z tematów, któremu poświęcona była tegoroczna edycja Welconomy Forum in Toruń.

„Wojna na Ukrainie to wojna zarówno zbrojeniowa, jak i długoterminowo wojna ekonomiczna. Dlatego już dziś musimy myśleć o odbudowie powojennej Ukrainy. Zależy nam na tym, aby Ukraina była silnym i niezależnym państwem. Dlatego nadal będziemy wspierać naszych wschodnich sąsiadów, włączając się w odbudowę ukraińskiej gospodarki. Musimy znaleźć rozwiązania, które mogą udrożnić logistycznie ruch towarowy oraz szukać nowych łańcuchów dostaw, które zostały zerwane. Ważne jest także pozyskiwanie nowych partnerów gospodarczych” – mówiła wiceminister Olga Semeniuk podczas panelu „Wojna w Ukrainie. Skutki społeczno-gospodarcze. Sytuacja uchodźców wojennych” na Welconomy Forum in Toruń.

Podczas panelu Olga Semeniuk mówiła o pomocy jakie Polska kieruje dla obywateli Ukrainy.

„W ramach działań pomocowych, Polska wsparcie kieruje także do ukraińskich przedsiębiorców-uchodźców, by mogli czasowo kontynuować swoje działalności gospodarcze z terytorium naszego kraju, a później wykorzystać swój potencjał w odbudowie Ukrainy” – powiedziała wiceminister.

Wiceminister przypomniała o otwartym niedawno Diia.Business Warsaw. To pierwsze w Polsce centrum wsparcia dla przedsiębiorców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Centrum powstało, by wspierać ukraiński biznes i pomagać w nawiązywaniu relacji polsko-ukraińskich.

Do Polski przybyło ponad 3 mln obywateli Ukrainy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło stronę biznes.gov.pl/ukraina, na której znajdują się treści dotyczące zakładania działalności gospodarczej, ale też podejmowania pracy i zatrudniania obywateli Ukrainy. Treści są dostępne w języku ukraińskim.

Drugi panel dyskusyjny, w którym uczestniczyła wiceminister Olga Semeniuk dotyczył: tematu: „Polsko-ukraiński most biznesowy – szanse i wyzwania”. W trakcie panelu wiceminister powiedziała:

„Polska jest najbliższym i najwierniejszym sąsiadem Ukrainy, który okazał niezwykłą pomoc obywatelom Ukrainy. Obywatele Ukrainy są dla Polski szansą. Stanowią pozytywny impuls dla naszego rynku pracy m.in. dzięki wypełnieniu luki pracowniczej w branżach związanych z technologią i medycyną”.

Na koniec wiceminister zaznaczyła, że Polsce zależy na Ukrainie jako silnym i niezależnym sąsiedzie.

„Dlatego nadal będziemy wspierać naszych wschodnich sąsiadów, włączając się w odbudowę ukraińskiej gospodarki. Dzisiaj ważne jest, abyśmy doprowadzili do pobudzenia Ukrainy. Należy wzmocnić więzi gospodarcze wykorzystując istniejący potencjał do współpracy i do tworzenia nowych powiązań między przedsiębiorcami” – dodała wiceminister.

„W stronę nowego światowego porządku” to hasło tegorocznego XXIX Welconomy Forum in Toruniu.

Welconomy Forum in Toruń to miejsce spotkań przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki oraz samorządowców. Odbywa się cyklicznie od 1994 roku. Początkowo w Międzyzdrojach, potem w Ciechocinku, a od 2008 roku w Toruniu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

kom/ maja/ mmu/


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM