Biznes i finanse

Samochód przyjazny dziecku. Te punkty sprawdź koniecznie

· Bezpieczny, pięciodrzwiowy, z dużym i płaskim bagażnikiem, przestronny i cichy – eksperci wskazują, jakie kryteria powinny spełniać auta, którymi będą podróżować dzieci.

· Rodziny chętnie wybierają samochody w wersji kombi lub SUV. Jak pokazują dane platformy Automarket.pl, pojazdy te stanowią aż 37 proc. spośród wszystkich podpisanych umów na finansowanie lub zakup auta. Najczęściej wybierane przez klientów w tym segmencie modele to: Hyundai Tucson, Opel Astra, Skoda Octavia, Hyundai i30 oraz Volvo XC60.

· Najem długoterminowy może być wygodną opcją dla rodzin – gwarantuje minimum formalności oraz „bezobsługowość”, która zdejmie z głowy rodzica naprawy i serwisowanie auta.

Duże kombi i samochody SUV (skrót od ang. sport utility vehicle – rodzaj samochodu, który łączy cechy samochodu osobowego i terenowego) zdobyły w ostatnich latach dużą popularność. Niektórzy producenci wycofują nawet z oferty tradycyjne sedany, pozostawiając jedynie uterenowione kombi. Ma to odzwierciedlenie w dostępności takich samochodów na platformie Automarket.pl, gdzie prawie połowę z nich stanowią pojazdy z tej kategorii. Odbiorcami, którzy szczególnie chętnie je wybierają są m.in. rodzice.

„37 proc. pojazdów, które sprzedaliśmy od początku istnienia Automarket.pl, stanowią SUVy oraz kombi. Można sklasyfikować je jako auta dobrze odpowiadające na potrzeby rodzin z dziećmi. Duża liczba takich pojazdów wynika z ich popularności, ale też naszych założeń, aby samochody rodzinne były dostępne od ręki. Wszystkie te auta spełniają kryteria wygodnego środka transportu, w którym będą także podróżować dzieci. Widzimy, że nasi klienci chętnie rozglądają się za takimi pojazdami, bo wśród najczęściej wyszukiwanych samochodów w naszym serwisie znalazły się Hyundai Tucson i Kia Sportage” – mówi Kamil Klukowski, kierownik ds. współpracy z dealerami Automarket.pl.

Eksperci Automarket.pl sprawdzili, jakie warunki powinny spełniać samochody, którymi będą podróżować dzieci, na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup lub najem rodzinnego pojazdu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Absolutnie najistotniejszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając auto dla rodziny, jest bezpieczeństwo podróżujących – zarówno kierowcy, pasażera z przodu, jak również tych znajdujących się na tylnych kanapach. Przed zakupem nowego auta warto zatem sprawdzić wyniki crash testów prowadzonych przez Euro NCA – rankingi prowadzone przez tę organizację oceniają poziom bezpieczeństwa poszczególnych modeli oraz wskazują, które samochody są najbezpieczniejsze w momencie określonych wypadków.

Gwarantem bezpieczeństwa jest także dokładne sprawdzenie pojazdu pod kątem technicznym oraz znajomość jego historii.

Podstawą bezpieczeństwa dzieci w samochodzie jest również fotelik. Według Kodeksu Drogowego w Polsce dziecko musi znajdować się w nim do osiągnięcia 150 cm wzrostu – bez względu na wiek i wagę. Tutaj konieczny jest nie tylko odpowiedni dobór fotelika, ale też właściwe zamocowanie go w przestrzeni auta (uchwyty ISOFIX) – najlepiej tyłem do kierunku jazdy – oraz prawidłowe zapięcie w nim małego pasażera.

Głowa dziecka stanowi ok. 25 proc. masy ciała, u osoby dorosłej jest to jedynie ok. 6%, dlatego tak ważna jest odwrócona pozycja dziecka w stosunku do kierunku jazdy. Przy wypadku następuje redukcja nacisku na kręgi szyjne o 95 proc., a ryzyko wystąpienia poważnych obrażeń spada z 40 do 8 proc.!

W przypadku zakupu fotelika warto zwrócić uwagę też na homologację i-size, która obliguje do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do 15 m-ca życia. Dla pełni bezpieczeństwa niezbędne jest także zweryfikowanie ocen skuteczności fotelików, które przyznawane są w pięciopunktowej skali – po rygorystycznych crash testach – ADAC.

Miejska wygoda, komfort jazdy i użyteczność

Jednym z podstawowych elementów pojazdu przyjaznego dzieciom jest liczba drzwi – w przypadku rodzin większych niż dwuosobowe absolutnym must have jest model pięciodrzwiowego samochodu. Pojemność bagażnika i najlepiej jego płaska powierzchnia bez wysokiego progu załadunkowego także mogą być bardzo istotne, zwłaszcza gdy trzeba pomieścić wózek dziecięcy lub rower.

Statystycznie człowiek spędza w samochodzie nawet 4 lata swojego życia. Nic zatem dziwnego, że jednym z najczęściej wskazywanych przez kupujących warunków, które musi spełniać ich przyszłe auto, jest wygoda. Wyprofilowanie foteli, ilość miejsca i układ na desce rozdzielczej są bardzo ważne z perspektywy kierowcy, ale jeśli właściciel pojazdu wie, że będzie przewoził nim również dzieci, powinien zwrócić uwagę na ilość miejsca i wygodę także z tyłu auta.

„Komfort podróży na tylnej kanapie jest aspektem, którego nie sposób pominąć. Dla rodzin – zwłaszcza z małymi dziećmi – istotny może być także poziom hałasu, jaki emituje praca silnika czy chociażby duża liczba schowków i kieszeni oraz ich intuicyjne rozmieszczenie – mówi Kamil Klukowski z Automarket.pl.

W przypadku zakupu samochodu przez rodzinę nawet czasem tak pozornie błahe kwestie, jak tablety wbudowane w tylne zagłówki lub kolor i rodzaj tapicerki mogą mieć kluczowe znaczenie. Rodzice mają świadomość, że może być konieczne zainteresowanie czymś dziecka podczas dłuższej jazdy albo czyszczenie wnętrza auta i od razu weryfikują, na ile dane rozwiązania są użyteczna przy małym dziecku.

Rozwiązania szyte na miarę

Skoro już wiemy, jakie aspekty z perspektywy rodziny, w tym dziecka, należy wziąć pod uwagę, poszukując idealnego samochodu, warto jeszcze rozważyć opcje finansowania takiego zakupu. W przypadku rodzin formuła najmu długoterminowego może mieć dodatkowe zalety.

„Jedną z coraz bardziej popularnych form użytkowania auta jest najem długoterminowy. W przypadku intensywnego rodzinnego życia może być strzałem w dziesiątkę. Najem długoterminowy jest bardzo komfortową opcją, bo przenosi wszystkie obowiązki związane z przeglądami, naprawami, czy serwisowaniem z użytkownika na właściciela pojazdu, którym jest firma CFM. Tym samym osoby jeżdżące samochodem nie muszą tracić na to czasu, martwić się o termin ubezpieczenia lub ponosić dodatkowych kosztów związanych z określonymi procedurami m.in. obowiązkowym badaniem technicznym pojazdu, czy wymianą części eksploatacyjnych (tarczy, klocków hamulcowych itp.). Jest to bardzo wygodna opcja zwłaszcza dla zabieganych rodziców, dla których auto ma przede wszystkim wartość użytkową” – podsumowuje Kamil Klukowski z Automarket.pl.

Co więcej, przy wynajmie długoterminowym istnieje możliwość zmiany auta co rok lub co kilka lat. Taka opcja może być bardzo wygodnym rozwiązaniem dla świeżo upieczonych małżeństw, które planują sukcesywne powiększanie rodziny. W przypadku najmu długoterminowego auto można elastycznie dopasowywać do zmieniającej się sytuacji rodzinnej.

Rodzicu! Sprawdź, kupując lub wynajmując samochód:

– liczba gwiazdek oznaczająca ogólny poziom bezpieczeństwa,

– powierzchnia bagażowa, brak progu, co ułatwi włożenie złożonego wózka czy roweru,

– kolor tapicerki, łatwość czyszczenia,

– przestrzeń na nogi z tyłu,

– liczbę schowków w drzwiach i tylnej części samochodu,

– opcję automatycznej blokady drzwi,

– parametry poziomy hałasu,

– automatyczne połączenie alarmowe,

– Zasłony przeciwsłoneczne w tylnych drzwiach,

– system Bluetooth,

– nakładki zabezpieczające na drzwi (chronią przed uszkodzeniem przy otwieraniu w ciasnych miejscach).

Źródło informacji: PKO Leasing

 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM