Biznes i finanse

EKF: zadaniem banku jest być przygotowanym na każdy kryzys

Debatę, która odbyła się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, poprowadziła Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft Polska. Jej uczestnicy zastanawiali się, czy globalne trendy technologiczne, do których należą rozwiązania chmurowe są receptą na „czarne łabędzie” i zabezpieczeniem w sytuacji, gdy „czołg stoi przed centrum przetwarzania danych”.

W opinii Wojciecha Hanna, prezesa zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A., zadaniem banku jest być przygotowanym na wszelkie sytuacje kryzysowe.

„W Banku Ochrony Środowiska zauważyliśmy zwiększoną ilość wypłat, ale nasze placówki zapewniły płynność i dostęp środków, bo wiemy, że w odpowiedzi na kryzys zawsze występuje taka reakcja” – stwierdził.

W aspekcie bezpieczeństwa bardzo ważne są rozwiązania chmurowe. Przykładem jest Ukraina, gdzie pracownicy zamykali placówki bankowe w czasie alarmu bombowego, ale kanały cyfrowe działały nieustannie dzięki temu, że regulator ukraiński umożliwił wysyłanie danych do chmury.

„W układzie wojennym i sytuacji zaburzenia procesów pożądanym kierunkiem oraz elementem utrzymania odporności banku jest wielochmurowość. Wydarzenia ostatnich dwóch lat sprawiły, że myślimy o tym jeszcze poważniej, bo dzięki chmurze nie mamy nawet sekundowych przerw w świadczeniu usług” – mówił Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski S.A.

Artur Kurcweil, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za obszar Technologii, PKO Bank Polski uważa, że chmura wprawdzie pomaga rozwiązywać problemy, jednak wprowadzenie drogich rozwiązań chmurowych powinno być dokładnie i zdroworozsądkowo rozważone we wszystkich aspektach.

„Aplikacja IKO ma 6 mln aktywnych instalacji, 50 mln kliknięć w ciągu tygodnia. Dzięki chmurze wprowadziliśmy analizy behawioralne zachowań klienta i w ten sposób możemy łatwo sprawdzić, czy ktoś się za niego nie podaje” – wyjaśnił.

W opinii ekspertów potrzeba zapewnienia cyberbezpieczeństwa będzie rosła wykładniczo, m.in. ze względu na rozwój Internetu Rzeczy, gdzie ogromna ilość przedmiotów mających własny adres IP, będzie również narażona na cyberataki.

Wojciech Hann uważa, że chmura jest projektem transformacyjnym i zaczyna mieć sens w perspektywie pięcio- czy siedmioletniej, a jej wdrożenie – w pierwszej kolejności dla klientów portfela korporacyjnego – powinno być kilkuetapowym procesem.

Jego zdaniem sektor finansowy musi sprostać zmianom regulacyjnym i prawnym, które narastają nie tylko w formie polskich ustaw, ale także regulacji europejskich, których jest coraz więcej.

W opinii Franciszka Hutten-Czapskiego, dyrektora zarządzającego i partnera w Boston Consulting Group nasilenie działań regulacyjnych powoduje m.in. spowolnienie akcji kredytowej, odpływ środków za granicę oraz niechęć firm do inwestowania.

„Zmiany regulacyjne, takie jak wakacje kredytowe dla wszystkich, to koszt 20 mld zł, podczas gdy realny CIT w bankach był na poziomie 40 proc. Jak banki mają w tych warunkach finansować innowacje i rozwój? – zastanawiał się Franciszek Hutten-Czapski.

Pandemia spowodowała gigantyczne przyspieszenie cyfryzacji. Aplikacja we smartfonie stała się symbolem banku. Powstało więcej kanałów komunikacji cyfrowej, co z kolei spowodowało pojawienie się większej ilości zagrożeń, których skutkiem jest więcej zabezpieczeń, często kosztem wygody klienta.

„Trzeba być organizacją zwinną, szybko reagującą i elastyczną, dostosowującą się do realiów. Banki to pokazały, funkcjonując w czasie pandemii bez zakłóceń. Jesteśmy przetestowani w boju i jesteśmy porządnymi firmami. Mamy etykę, empatię oraz potrafimy postawić interesy społeczne, ogólnonarodowe ponad swoimi budżetami” – zaznaczył Przemysław Gdański, prezes zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A.

Zdaniem ekspertów szansą dla sektora finansowego jest również zielona transformacja, której koszt w długiej perspektywie wynosi 300 mld zł, z czego tylko 60 mld zł ma pochodzić ze wsparcia publicznego. Reszta, ponad 200 mld zł stanowi wielką okazję dla banków i instytucji kredytujących.

Europejski Kongres Finansowy odbywa się w dniach 6-8 czerwca w Sopocie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM