Nauka i technologie

System transakcyjny ELIXIR i SORBNET wdrożony w SGB-Banku SA

ELIXIR to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, który pozwala sprawnie realizować płatności uznaniowe i obciążeniowe w złotych polskich. System umożliwia wykonywanie przelewów przez osoby fizyczne, firmy, instytucje i same banki.

SORBNET to system rozrachunkowy służący do wykonywania przelewów wysokokwotowych.

System ELIXIR i SORBNET został wdrożony w SGB Banku w ramach autorskiego systemu HEUTHES – MULTICENTAUR-PAYMENT-HUB, zapewniającego obsługę logistyczną transakcji bankowych, a także integrującego systemy otoczenia bankowego i systemy wewnętrzne banku. I są to kolejne dwa ogniwa MULTICENTAUR wdrożone w grupie kilkuset banków spółdzielczych.

Współpracę z SGB Bankiem firma HEUTHES rozpoczęła wiele lat temu od wprowadzenia modułów Swift, Western Union, Ekspress Eliksir, Split Payment po to żeby w roku 2019 wdrożyć do użytkowania system MULTICENTAUR HUB BS API. W tym samym roku wprowadzona została popularna usługa BLIK i API dla systemu Bankowości Mobilnej. Ważnym momentem w relacjach firmy HEUTHES i SGB Banku było wdrożenie w 2020 roku MULTICENTAUR PAYMENT ID HUB – systemu bankowego back office funkcjonującego pomiędzy bankowością internetową banków – dostawców tożsamości, a systemem KIR SA udostępniającym usługę mojeID. Usługa oferowana przez KIR SA umożliwia integracje banków z Profilem Zaufanym, dzięki czemu banki mogą oferować klientom możliwość zakładania i wykorzystywania Profilu Zaufanego za pośrednictwem bankowości internetowej. W drugim kwartale 2022 zakończone zostało wdrożenie systemu transakcyjnego ELIXIR oraz SORBNET. Ten ważny moment nastąpił bez problemów. System został wdrożony do pracy w ciągu soboty i ruszył od poniedziałku.

Dzięki temu wdrożeniu oba zrzeszenia, korzystając z oprogramowania firmy HEUTHES, będą mogły dokonywać w przyszłości większej integracji, zapewniając odpowiednio zaawansowane możliwości Bankowości Spółdzielczej. Uruchomienie jednego, jednolitego systemu ELIXIR i SORBNET w zrzeszeniu banków spółdzielczych stwarza dużo lepszy komfort pracy dla banków i ich klientów.

Następstwem dobrej współpracy pomiędzy HEUTHES i Bankiem SGB, było powierzenie stworzenia projektu standardu API dla dostawców IT zrzeszonych Banków Spółdzielczych firmie HEUTHES, przez Bank SGB. W ten sposób w Zrzeszeniu SGB zaistniał kolejny autorski system HEUTHES MULTICENTAUR-HUB-BS-API. Przy pomocy platformy BS API banki oraz dostawcy mogą dostarczać rozwiązania do wspólnego wykorzystania w ramach bankowości spółdzielczej, nastąpiła również unifikacja oprogramowania powodująca integralny interfejs do systemów transakcyjnych ELIXIR i SORBNET. Efektem tego procesu jest spójne, nowe oprogramowanie bankowości spółdzielczej i centrali, co powoduje wysoką efektywność na polu przeprowadzanych transakcji.

Pomimo, że wdrożenie systemów ELIXIR i SORBNET obejmowało kilkaset banków z grupy bankowości spółdzielczej, to odbyło się ono w spokojny, bezkolizyjny sposób, nie zakłócając działalności żadnego z oddziałów. System z powodzeniem zadziałał, zapewniając nowe, komfortowe warunki pracy banków jako kolejny etap wdrożenia MULTICENTAUR-PAYMENT-HUB.

Firma HEUTHES pracuje nad tym, aby w najbliższym czasie systemy transakcyjne banków spółdzielczych zostały uzupełnione o wymagania związane z dostosowaniem kanału TARGET2 do najnowszych standardów MX narzucanych przez regulatora.

TARGET 2 (Trans-European Automated Real-Time Gross Settlement Express Transfer System) – to czołowy europejski system płatności, którego właścicielem i operatorem jest Eurosystem. Stanowi platformę do obsługi płatności wysokokwotowych w euro w czasie rzeczywistym, z której korzystają banki centralne i komercyjne.

Jak wynika z powyższego, koncentracja oprogramowania postępuje, dzięki czemu banki spółdzielcze dysponują ujednoliconym sposobem współpracy z bankiem zrzeszającym. HEUTHES ma nadzieję, że ta technologiczna unifikacja zwiększy znacznie efektywność i konkurencyjność banków spółdzielczych na krajowym rynku bankowym.

Więcej informacji na stronach www.heuthes.pl.

Źródło informacji: HEUTHES Sp. z o.o.

 


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM