Polityka i społeczeństwo

MRiT: Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy (komunikat)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Widzimy coraz większą przestrzeń wspólnego rozwoju technologii, współpracy w sektorze obronnym i przemysłowym oraz inwestycji – mówił minister Waldemar Buda na spotkaniu z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Lee Chang-Yang.

„Przywiązujemy najwyższą wagę do strategicznego partnerstwa z Republiką Korei. Obecne otoczenie geopolityczne wymaga bliższej współpracy między podobnie myślącymi partnerami” – wskazywał szef MRiT.

Współpraca handlowa i inwestycyjna

Republika Korei jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w Azji i drugim największym partnerem handlowym w regionie.

Od czasu podpisania umowy o wolnym handlu między UE i Republiką Korei w 2011 r., wysokość polsko-koreańskiej wymiany handlowej stale rośnie. W 2021 r. było to 8,6 mld USD (wzrost o 23% r/r), w tym polski eksport zwiększył się o prawie 25% r/r i wyniósł 919,5 mln USD, a import wzrósł o 23% i wyniósł niemal 7,7 mld USD.

W 2019 r. i 2020 r. Korea była największym azjatyckim inwestorem w Polsce – głównie projekty typu greenfield w zakresie nowoczesnych technologii.

„Z dużą satysfakcją przyjmujemy informacje o kolejnych projektach koreańskich firm w naszym kraju. Ostatnie ogłoszone decyzje inwestycyjne wyglądają imponująco, ale liczymy na kolejne projekty” – podkreślił Waldemar Buda.

Pozostałe tematy

Podczas spotkania rozmawiano też o kandydaturze Republiki Korei do organizacji EXPO 2030 w mieście Busan, pracach grupy roboczej ds. współpracy przemysłowej oraz o zacieśnianiu współpracy w sektorze obronnym i przemysłowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ maja/ mmu/


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM