Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MON: Spotkanie na przesmyku suwalskim (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MON: Spotkanie na przesmyku suwalskim (komunikat)

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informuje:

W czwartek (7 lipca br.) o godz. 13.00 w miejscowości Szypliszki (powiat suwalski), Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak – wicepremier, minister obrony narodowej, odwiedzą zlokalizowane na przesmyku suwalskim Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód, gdzie spotkają się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz ministrem obrony Litwy Arvydasem Anušauskasem.

Planujemy wystąpienia ok. godz. 14.10.

Szczegóły akredytacyjne >>> https://www.prezydent.pl/dla-mediow/zapowiedzi-prasowe/spotkanie-prezydentow-polski-i-litwy-na-przesmyku-suwalskim,56514

Informacji nt. udziału wicepremiera-szefa MON udziela Dagmara Jarosławska, Centrum Operacyjne MON, tel. 601 388 988.

***Przesmyk suwalski (the Suwalki Gap / the Suwalki Corridor) to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn. Łączy Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, a zarazem oddziela należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi. To strategicznie ważny korytarz bezpośrednio łączący sojuszników NATO w naszym rejonie.

Przesmyk to głównie rejon odpowiedzialności 16. Dywizji Zmechanizowanej, szczególnie należącej do niej 15. Brygady Zmechanizowanej, oraz wielonarodowej batalionowej grupy bojowej w ramach inicjatywy eFP (enhanced forward presence) z USA jako państwem ramowym. Ponadto służą tam sojusznicy z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Na co dzień grupa współdziała z 15 Brygadą. Polska odgrywa w inicjatywie eFP szczególną rolę – jest jednym z państw gospodarzy, ale także państwem delegującym swoje siły.

Ważnym elementem budowy systemu bezpieczeństwa w tej części Polski jest współpraca z Litwą. W Elblągu znajduje się natowskie Dowództwo Wielonarodowej Dywizji – Północny Wschód, koordynujące działania grup bojowych wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO. Zadania te polegają na koordynacji szkolenia oraz zwiększaniu świadomości sytuacyjnej w regionie. Dowództwo pozostaje również w gotowości do prowadzenia działań w ramach obrony kolektywnej zgodnie z artykułem 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Wśród jednostek afiliowanych do dowództwa w Elblągu są 15 Brygada Zmechanizowana i litewska brygada Żelazny Wilk, które wspólnie ćwiczą i budują interoperacyjność sojuszniczą.

Polscy żołnierze aktywnie uczestniczą w misjach i operacjach wojskowych NATO, służą także w strukturach wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance – na Łotwie i w Rumunii. Na terytorium Polski znajdują się elementy struktury NATO – w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie. Na terytorium Polski, w ramach wzmocnionej obecności, stacjonuje również łącznie ponad 10 tys. żołnierzy USA.

*** Jednocześnie uprzejmie informujemy, że MON włącza się do elektronicznego systemu powiadamiania dziennikarzy PressRoom na Gov.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

dka/ sdd/ par/


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version