Polityka i społeczeństwo

MS: Spotkanie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości z udziałem wiceministra Sebastiana Kalety (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Współpraca w dokumentowaniu rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie i wpływ rosyjskiej agresji na bezpieczeństwo całej Europy – to główne tematy Rady Ministrów Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. W spotkaniu w Pradze wziął udział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Ministrowie rozmawiali m.in. o skutecznej koordynacji gromadzenia, przechowywania i oceny dowodów przestępstw popełnionych w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Ta współpraca ma wesprzeć ukraiński wymiar sprawiedliwości oraz postępowanie prowadzone przez Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Polska popiera przedstawione przez prezydencję czeską priorytety dotyczące zarządzania kryzysem uchodźczym i powojennej odbudowy Ukrainy. Liczymy na poparcie strony czeskiej dla wspólnych działań na rzecz Ukrainy, w tym wsparcia trwających postępowań dotyczących rosyjskich zbrodni – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta.

Polscy prokuratorzy i policjanci pracujący w powołanym w marcu br. zespole śledczym polsko-ukraińsko-litewskim (JIT) pomagają w wykorzystaniu na terenie Ukrainy technik kryminalistyki. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji przekazuje m.in. materiały do badań DNA, by pomóc w identyfikacji ofiar zbrodni.

W maju Biuro Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dołączyło do zespołu JIT w sprawie zbrodni popełnionych na Ukrainie. Zespół współpracuje również z Eurojust (Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych).

Uczestnicy obrad podkreślali, że wojna na Ukrainie i związana z nią masowa migracja do Polski i innych krajów regionu wskazują na potrzebę skutecznego wykorzystania narzędzi transgranicznej współpracy sądowej. Chodzi o zapewnienie ofiarom przestępstw skutecznej ochrony i wsparcia oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Polska na forum Rady Ministrów Sprawiedliwości zgłasza potrzebę większego zaangażowania i współpracy organów wymiaru sprawiedliwości państw członkowskich, by wesprzeć działania JIT i pomóc w skutecznym gromadzeniu dowodów zbrodni. Taka koordynacja wysiłków powinna być też zgodna z pracami biura Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.

– Polska wspiera inicjatywy, które mogą pomóc w pociągnięciu do odpowiedzialności sprawców zbrodni. Uważamy, że to obowiązek społeczności międzynarodowej – podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/

 


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM