Ekspertka przypomniała, że fake news to w skrócie świadome wprowadzanie innych w błąd za pomocą manipulacji faktami, zdjęciami, a dzięki współczesnej technologii także poprzez zniekształcanie obrazu czy głosu.
Zdaniem Gwozdowskiej fałszywe informacje są najczęściej rozpowszechniane dla pieniędzy i dla sławy. Ostrzega jednak, że najgroźniejsze są fake newsy, z którymi mamy do czynienia obecnie, czyli związane z wojną informacyjną, która prowadzi Rosja.
„Fake newsy są elementem polityki zagranicznej Kremla. W Polsce mają na celu destabilizację społeczeństwa, skłócenie nas z ukraińskimi uchodźcami, ale też szkodzenie naszej gospodarce” – podkreśliła Gwozdowska.
Jako przykład podała pojawiające się w sieci wpisy i artykuły dotyczące gazociągu Baltic Pipe, w których można przeczytać, że jest to niepotrzebna inwestycja, bo sprowadzanie gazu z Norwegii, czy Danii jest droższe niż z Rosji.
„Takie wpisy powinny wzbudzić naszą czujność bo bardzo możliwe, że są to fake newsy rozpowszechniane w ramach wspomnianej wojny informacyjnej Rosji” – dodała Gwozdowska.
Więcej na temat zasad weryfikacji fake newsów, w tym zwłaszcza informacji gospodarczych, można odnaleźć w szkoleniu online, które jest dostępne dla zarejestrowanych uczestników projektu Prasowa Akademia Pieniądza pod adresem: https://akademia.pap.pl.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl