Wiadomości Polska Biznes i finanse MI: Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe (komunikat)
Biznes i finanse

MI: Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe (komunikat)

Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza 27 lipca 2022 r. w Warszawie odbyły się 14. polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Głównymi tematami były stosunki dwustronne, w tym kwestie gospodarcze, sprawy z zakresu bezpieczeństwa oraz sytuacja na Ukrainie. W tegorocznych konsultacjach wzięli udział polscy i hiszpańscy ministrowie ds. transportu i infrastruktury, spraw zagranicznych, obrony, gospodarki oraz polityki społecznej i prorodzinnej. W spotkaniu uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jednym z głównych tematów omawianych przy podstoliku ds. infrastruktury i transportu przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i minister transportu, mobilności i spraw miejskich Hiszpanii Raquel Sánchez Jiménez była rosyjska agresja wobec Ukrainy i jej wpływ na sektor transportu. W tym kontekście rozmawiano o możliwościach wsparcia Ukrainy, w tym odbudowie infrastruktury transportowej, eksporcie ukraińskich produktów rolnych oraz usprawnieniu przepisów UE regulujących międzynarodowy transport drogowy. Obie strony zgodziły się, że należy kontynuować wspólne wysiłki na forum Unii Europejskiej, by zlikwidować obowiązujące bariery administracyjne, które utrudniają działanie branży transportu drogowego. Strona hiszpańska zgodziła się także z tym, że Komisja Europejska powinna udzielić wymiernego wsparcia, w tym finansowego, państwom zaangażowanym w tworzenie nowych łańcuchów logistycznych i przewozu ukraińskich produktów.

Sektor transportu niezmiennie pozostaje kluczowym elementem wsparcia Ukrainy w okresie wojny. Jako społeczność międzynarodowa powinniśmy zrobić wszystko co możliwe, żeby odbudować kraj i gospodarkę z katastrofalnych zniszczeń. Konieczne jest zwiększenie wykorzystania transportu drogowego dla przewozu ukraińskich produktów, w tym artykułów rolno-spożywczych. W ostatnich tygodniach podejmujemy ze stroną ukraińską szereg działań w celu zwiększenia przepustowości drogowych przejść granicznych. Niestety, wynikające z prawodawstwa unijnego bariery administracyjne wciąż znacząco obniżają efektywność tych przewozów w ramach międzynarodowego transportu drogowego. Konieczne jest zawieszenie na czas wojny przepisów utrudniających wykonywanie przewozów – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Minister Raquel Sánchez Jiménez wyraziła wdzięczność za przywódczą rolę Polski w procesie organizowania wszechstronnej pomocy dla Ukrainy. Doceniamy ogromny polski wysiłek – powiedziała minister Sánchez Jiménez

Poinformowała także o działaniach podejmowanych przez rząd Hiszpanii na rzecz wsparcia przewóz ukraińskich produktów rolno-spożywczych z wykorzystaniem portów morskich w Barcelonie i Tarragonie przy użyciu transportu kolejowego.

Omówiono także kluczowe znaczenie projektów infrastrukturalnych realizowanych wzdłuż zewnętrznej granicy UE, tj. Via Carpatia i Rail Carpatia. W kontekście procesu rewizji sieci TEN-T, minister A. Adamczyk podkreślił znaczenie nowo proponowanego przez Komisję Europejską tzw. korytarza trójmorskiego (Europejskiego Korytarza Transportowego Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie). Jego realizacja jest kluczowa w obecnych realiach geopolitycznych, gdyż usprawni przewozy na kierunkach północ-południe, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

W trakcie rozmów poruszono także kwestie współpracy przy realizacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Na zakończenie konsultacji międzyrządowych szefowie rządów przyjęli wspólną deklarację dotyczącą kierunków rozwoju współpracy polsko-hiszpańskiej.

Konsultacje są najważniejszym formatem współpracy między Polską a Hiszpanią. Odbywają się cyklicznie od 2003 r. Ostatnie odbyły się 31 maja 2021 r. w Hiszpanii w Alcalá de Henares. Głównym celem rozmów jest umocnienie współpracy politycznej i gospodarczej, konsultacja stanowisk w kwestiach bieżącej agendy europejskiej i wyznaczenie zadań i celów współpracy na następny okres. Tegoroczna, 14. edycja konsultacji międzyrządowych przypada w 30. rocznicę podpisania Traktatu o Przyjaźni i Współpracy, regulującego stosunki polsko-hiszpańskie po transformacji ustrojowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version