Biznes i finanse

PFR Ventures w Karpaczu: udało się nam stworzyć największy rynek venture capital w regionie, teraz gonimy Zachód

Strefa Polskiego Funduszu Rozwoju na stałe wpisała się w tradycję prestiżowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W ramach jego 31. edycji od 6 do 8 września tysiące gości – liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki z całego świata, dyskutuje o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską i całym kontynentem.

Wśród tematów poruszanych podczas kolejnych paneli dyskusyjnych organizowanych w Strefie PFR pojawił się również polski rynek venture capital, organizowany i wspierany przez PFR Ventures. Jest to największy w Europie Środkowo-Wschodniej inwestor publiczny zarządzający funduszami napędzającymi rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw na różnych etapach rozwoju.

„Dostrzegamy, że Polacy pochwalić się mogą coraz ciekawszymi pomysłami na biznes, więc olbrzymie pieniądze spotykają się tutaj z naprawdę interesującymi projektami. W zeszłym roku z naszych funduszy finansowanie uzyskało ponad 110 startupów. W roku 2022 poprzeczka ta została pokonana już po ośmiu miesiącach, dlatego będzie on rekordowy w całej historii polskiego rynku venture capital” – powiedział Paweł Borys, prezes zarządu PFR.

Mechanizm jest bardzo prosty: PFR Ventures inwestuje wraz z podmiotami prywatnymi w specjalne fundusze, które niezależnie, w oparciu jedynie o merytoryczną ocenę danego planu biznesowego, decydują się na wsparcie finansowe danej inwestycji. Aktualnie przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do około 50 takich funduszy, przedstawiając ekspertem swój pomysł i strategię rozwoju firmy.

„Polski rynek venture capital dojrzewa i wykazuje się daleko idącą stabilnością. Pokazała to chociażby pandemia – pomimo szeregu przeciwności nasi przedsiębiorcy nie utracili charakterystycznej dla siebie zaradności, innowacyjności i ambicji” – zaznaczył Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.

Ekspert dodał, że w nowej perspektywie budżetowej UE planowane jest uruchomienie środków z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki (FENG), które będą zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z PFR Ventures. Nowe środki pozwolą na zasilenie funduszy venture capital, w których wkład publiczny wyniesie 1,9 mld zł, a dodatkowe 1,3 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. Następnie te pieniądze będą trafiały do najlepszych startupów z potencjałem na szybki rozwój.

„Z każdym rokiem rośnie apetyt na finansowanie innowacji. Rola środków unijnych w tym zakresie jest nie do przecenienia. To one pozwalają na konstruowanie podstaw naszego ekosystemu” – tłumaczył Maciej Ćwikiewicz.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM