Startuje konkurs na Branżowe Centra Umiejętności (BCU), które będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania odpowiadającego na zapotrzebowanie w danej branży. Z oferty centrów skorzystają uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy, a także pracownicy chcący podnieść swoje kwalifikacje.
„Branża będzie pokazywać to, co jest najbardziej istotne i najbardziej innowacyjne. Uczniowie będą się uczyć praktycznej nauki zawodu, nauczyciele dokształcać, a ludzie dorośli zdobywać nowe kompetencje. To wszystko będzie służyło rozwojowi polskiej gospodarki” – podkreśliła Marzena Machałek.
Projekt 120 BCU to inwestycja o wartości ponad 1,4 mld zł skierowana do przedstawicieli poszczególnych branż. Nabór wniosków do konkursu potrwa 3 miesiące. W jego wyniku pierwsze 20 centrów powstanie już w 2023 r., kolejne 100 do końca 2024 r. Będą tworzone przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego.
„Projekt będzie realizowany z funduszy krajowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Mamy już podpisane umowy z Polskim Funduszem Rozwoju i z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej i bardzo się cieszę, że będziemy ten projekt realizować, bo jest to bardzo ważny element rozwoju kształcenia branżowego i technicznego w Polsce” – zaznaczyła Marzena Machałek.
Dodała, że trwają rozmowy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, z pracodawcami oraz przedstawicielami nauki i wszyscy partnerzy rozumieją, jak ważna jest branżowa edukacja.
„Istotą reformy szkolnictwa branżowego i technicznego jest współpraca z pracodawcami, z biznesem oraz z rzemiosłem – ze wszystkimi przedstawicielami polskiej gospodarki, którzy mają wpływ na to, jak powinni być kształceni młodzi ludzie, a także jak będą mogli przekwalifikować się ludzie dorośli”- powiedziała.
BCU będą specjalizowały się w danej dziedzinie gospodarki, m.in. w automatyce, robotyce, mechatronice, przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle lotniczym, energetyce odnawialnej, transporcie, spedycji i logistyce, czy w przetwórstwie spożywczym. Każdej dziedzinie gospodarki zostanie przypisane 1 centrum w kraju, a o jego lokalizacji zadecyduje dana branża.
Marzena Machałek wyjaśniła, że Ministerstwo Edukacji i Nauki skoordynowało również doradztwo zawodowe, a także prowadzi prognozy zapotrzebowania na istotne z punktu widzenia krajowego i regionalnego rynku pracy zawody. Dzięki temu samorządy są zainteresowane tworzeniem klas w zawodach, na które jest zwiększone zapotrzebowanie.
„Zainteresowanie tym projektem jest ogromne. Przez rok spotkaliśmy się z przedstawicielami wszystkich branż w Polsce, zachęcając ich gorąco do zaangażowania się w projekt i to przyniosło rezultaty” – powiedziała.
Minister Machałek wyraziła także uznanie dla zaangażowania Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, polskiego operatora programu Erasmus+, dzięki któremu młodzi Polacy mogą zdobywać wiedzę i kwalifikacje z granicą.
„FRSE reprezentuje wielokierunkowe myślenie, które przekłada się na połączenie myśli naukowej z praktycznymi wdrożeniami projektów unowocześniających polski przemysł i polską gospodarkę. A gdyby nie mobilność młodzieży, nie byłoby nowoczesnego myślenia o współczesnych kompetencjach” – podkreśliła Marzena Machałek.
XXXI Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 6-8 września 2022 r. w Karpaczu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl