Polityka i społeczeństwo

Regiony i miasta UE zobowiązują się do wsparcia odbudowy Ukrainy

Politycy dyskutowali o konsekwencjach wojny z Ukrainą dla mieszkańców Unii Europejskiej, a także o tym, jak nowo utworzony Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy mógłby wspierać lokalne społeczności Ukrainy, które próbują poradzić sobie ze skutkami rosyjskiej inwazji.
 
Przewodniczący Komitetu Regionów wyraził „szczere, silne i bezwarunkowe” wsparcie dla ukraińskich kolegów oraz całego społeczeństwa w walce z tyranią i dla wartości, „które wszyscy podzielamy”.

„Wręczamy honorowe członkostwo w Komitecie (Witalijowi Kliczce) nie jako symbol, ale jako potwierdzenie naszego zaangażowania w pomoc regionom i miastom Ukrainy. Jesteśmy wdzięczni prezydencji czeskiej za wsparcie i przywództwo w tworzeniu rozwiązań europejskich” – powiedział Cordeiro. „Musimy działać szybko, aby zima nie zagroziła europejskiej solidarności. Regiony i miasta wykonują swoją pracę i należy uznać ich rolę” – dodał.

Przemawiając w imieniu czeskiej prezydencji w UE wicepremier Republiki Czeskiej Ivan Bartos powiedział, że najpilniejszą kwestią dla całej Europy jest kryzys energetyczny i skutki wojny na Ukrainie. „Jestem głęboko przekonany, że jedynym sposobem na skuteczne wyjście z tej sytuacji jest ścisła współpraca europejska w całej UE” – zaznaczył.
 
Z kolei mer Kijowa wyraził wdzięczność dla wszystkich, którzy pomagają Ukrainie.

„Dobrze, że rozumiecie, iż Ukraina walczy nie tylko o swój  państwo i wolność. Dziś bronimy stabilności i pokoju w całej Europie, a to wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. W przyszłości nasza współpraca powinna być bardziej systematyczna, bardziej efektywna – w szczególności w zakresie pomocy w odbudowie ukraińskich miast i miasteczek, domów i infrastruktury” – podkreślił.

Europejski Komitet Regionów powołał w czerwcu Sojusz Miast i Regionów na rzecz Odbudowy Ukrainy w odpowiedzi na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i przy wsparciu przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Partnerem Sojuszu jest Związek Miast Ukraińskich. Sojusz zyskał nowe znaczące poparcie 16 września, gdy formalnie dołączył do niego Pakt Wolnych Miast – utworzony w 2020 roku przez burmistrzów Pragi, Bratysławy, Budapesztu i Warszawy.  Sojusz będzie częścią powstającej platformy UE, która będzie koordynować wysiłki na rzecz odbudowy Ukrainy, w tym wspieranie pracy administracji lokalnych i regionalnych.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM