Poradnik „Rozwój infrastruktury samorządowej” ma pomóc samorządowcom w pracy nad poprawą dostępności usług cyfrowych i likwidacji tzw. białych plam zasięgu telefonii i internetu mobilnego – poinformował we wtorek Krzysztof Głomb, twórca projektu i prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. Narzędzie wesprze samorządy na temat usług telekomunikacyjnych.
Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” wyjaśniło, że poradnik jest elementem programu „Gmina w zasięgu” oraz zaplanowanej przez Stowarzyszenie w 25. roku działalności kampanii informacyjno-edukacyjnej. Program jest adresowany do środowisk lokalnych – władz samorządowych i mieszkańców, a jego celem jest „prezentacja korzyści wynikających z aktywnego i świadomego korzystania z internetu oraz dostępnych dzięki sieciom mobilnym wszystkich narzędzi cyfrowych”. Patronat nad poradnikiem objął Państwowy Instytut Łączności.
„Kiedy zastanawialiśmy się nad tym, jak tę rocznicę obchodzić, uznaliśmy, że podejmiemy temat inwestycji w sieci 5G, niezwykle ważny dla rozwoju kraju, a jednocześnie wiążący się z falą dezinformacji skutkującą rezerwą niektórych samorządowców wobec angażowania się we współpracę z operatorami. Postanowiliśmy tę sytuację zmienić, proponując środowisku samorządowemu działania informacyjne i edukacyjne” – powiedział cytowany w informacji prasowej Krzysztof Głomb, pomysłodawca programu, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.
Stowarzyszenie poinformowało również, że w ramach programu „Gmina w zasięgu”, obok poradnika, uruchomiło portal informacyjno-edukacyjny https://gminawzasiegu.mwi.pl/, który ma „pokazywać korzyści z dostępu do internetu dobrej jakości oraz odpowiadać na dezinformację na temat rzekomej szkodliwości dla zdrowia mieszkańców i środowiska naturalnego infrastruktury sieci nowych generacji”.
Na portalu jest dostępny bezpłatnie poradnik „Rozwój infrastruktury samorządowej”. Poza tym ma on zapewnić bezpłatne wsparcie doradcze władzom samorządowym zainteresowanym współpracą z operatorami telefonii mobilnej, potrzebne przy inwestycjach w sieci na ich terenie oraz prowadzić szkolenia dla samorządowców i mieszkańców.
Poradnik jest udostępniony bezpłatnie na stronie: Gmina w zasięgu
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl