Przedstawiamy listę filmów, które zostaną pokazane w konkursie.
1. A słońce wschodzi
reż. Dito Tsintsadze, Gruzja 2022, 90 min., premiera światowa
Nika opiekuje się swoim sparaliżowanym, złośliwym ojcem Sandro w rodzinnym domu na prowincji. Kiedy Nastia, dziewczyna Nikiego, przybywa niezapowiedziana, Sandro w pełni wykorzystuje swoje zdolności manipulowania innymi.
2. Ademoka
reż. Adilkhan Yerzhanov, Kazachstan/Francja 2022, 89 min., premiera światowa
Historia nastoletniej nielegalnej imigrantki Ademoki, która mieszka w Kazachstanie i jest zmuszona żebrać, aby przeżyć. Ale jednocześnie jest bystra i utalentowana i cały czas marzy o nauce. Jej nielegalny status i brak obywatelstwa jest w tym poważną przeszkodą. W pewnym momencie Ademoka dostaje szansę na zdobycie wykształcenia, a pomoc przychodzi z niespodziewanej strony.
3. Gra cieni
reż. Peter Bebjak, Czechy/Słowacja 2022, 102 min., premiera międzynarodowa
Jan, ratownik medyczny w miejskim pogotowiu, traci żonę w tragicznych okolicznościach. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć z okolicznościami i samym systemem. „Stínohra” to nie tylko film gatunkowy, ale także dramat psychologiczny poruszający poważne problemy związane z utratą najbliższych.
4. Kamień.Papier.Granat
reż. Iryna Tsilyk, Ukraina 2022, 92 min., premiera międzynarodowa
„Kamień. Papier. Granat.” to opowieść o relacjach między dziećmi i dorosłymi, zerwanych przez niepewne lata 90. w Ukrainie. Chłopiec Tymofij zaprzyjaźnia się z dziwnym mężczyzną o imieniu Felix. Jest weteranem wojny w Afganistanie, cierpi na PTSD i kocha muzykę.
5. Matka
reż. Zornitsa Sophia, Bułgaria/Niemcy/Chorwacja 2022, 117 min., premiera międzynarodowa
Elena, reżyserka teatralna, ma 32 lata, kiedy zdaje sobie sprawę, że nie może zajść w ciążę. Stojąc przed wyborem – zacząć próbować in vitro czy przystosować swój program teatralny dla młodzieży, na potrzeby Afryki, by zmieniać życie tamtejszych sierot, Elena na nowo odkrywa słowo „matka”.
6. Nowa normalność
reż. Jung Bum-Shik, Korea Płd. 2022, 112 min., premiera wschodnioeuropejska
Seul 2022, gdzie „jedzenie w samotności” stało się normą. Telewizja pokazuje wiadomości o seryjnych mordercach, których celem są samotne kobiety.
7. Pocałunek
reż. Billie August, Dania 2022, 116 min., premiera światowa
Romantyczny dramat, którego akcja rozgrywa się w 1913 roku. Oficer kawalerii Anton zostaje przedstawiony córce barona von Løvenskjold, Edith. Dziewczyna porusza się na wózku inwalidzkim. Anton jest nią zafascynowany, ale nie jest pewien czy jego uczucia to litość, czy prawdziwa miłość.
8. Strzępy
reż. Beata Dzianowicz, Polska 2022, 100 min., premiera warszawska
Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Jak bohaterowie filmu poradzą sobie z tą diagnozą?
9. Styczeń
reż. Viesturs Kairiss, Łotwa, Litwa, Polska 2022, 96 min., premiera europejska
Jest rok 1991 na Łotwie. Świat dziewiętnastoletniego początkującego operatora filmowego Jazisa pogrąża się w chaosie, gdy zostaje wciągnięty w pokojowe protesty ludzi przeciwko próbie przejęcia władzy w jego kraju przez armię sowiecką. Nagroda dla Najlepszego Filmu Fabularnego na festiwalu Tribeca 2022.
10. Światło Betlejemskie
reż. Jan Svěrák, Czechy/Wielka Brytania 2022, 99 min., premiera międzynarodowa
Komedia realizmu magicznego o miłości, małżeństwie i życiowej realizacji. Najnowszy film zdobywcy Oscara® reżysera filmu „Kola” Jana Svěráka.
11. Święto pracy
reż. Pjer Žalica, Bośnia i Hercegowina/Chorwacja 2022, 113 min., premiera międzynarodowa
Po dziesięciu latach nieobecności Armin przybywa do Bośni, by zaskoczyć ojca dobrą nowiną. Ale w domu czeka na niego prawdziwa niespodzianka. Jego ojciec zostaje aresztowany jako podejrzany o zbrodnie wojenne. Armin chce poznać prawdę, podczas gdy inni uważają, że łatwiej jest żyć w zapomnieniu.
12. Tam, gdzie nic nie rośnie
reż. Peter Zhiguo Zuo, Chiny 2022, 93 min., premiera światowa
Lin i jej brat Lai ponownie wkroczyli na ziemię niczyją. Chcą szukać swojego zaginionego ojca. Zaatakowała ich silna burza piaskowa, Lai został ranny. Namówił Lin, by szła sama, z ograniczoną ilością jedzenia i wody. Lin musi znaleźć sposób, by uratować brata, a także siebie.
13. Tata
reż. Anna Maliszewska, Polska/Ukraina 2022, 110 min., premiera warszawska
Michał, kierowca TIRa i samotny ojciec, zmuszony jest zabrać w trasę córkę i jej najlepszą przyjaciółkę. Dzięki tej podróży może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.
14. To, co pozostało
reż. Ran Huang, Finlandia/Hongkong/UK 2022, 132 min., premiera światowa
W latach 90. w skandynawskim szpitalu psychiatrycznym mężczyzna znany jako Mads Lake przyznał się do wielu morderstw i został skazany. Choć członkowie niełatwego triumwiratu Mads, terapeutka Anna Rudebeck i policjant Soren Rank mają żywotny interes w odkryciu prawdy, to pogłębiająca się współzależność grozi pochłonięciem ich wszystkich.
15. Uczta
reż. Brillante Ma Mendoza, Hongkong 2022, 104 min., premiera międzynarodowa
Dwie rodziny biorą udział w wypadku — sprawcy uciekają. Kiedy mąż Nity w wyniku wypadku umiera, ta wnosi sprawę do sądu. Alfredo przyznaje się do winy i trafia do więzienia, ale robi to zamiast swojego syna Rafaela. Rafael nie może uwolnić się od ciężaru winy.
Źródło informacji: WFF
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl