Biznes i finanse

GPW Tech na Krynica Forum: tradycyjna bankowość będzie traciła udziały w rynku

Rozwój bankowości był tematem panelu dyskusyjnego „Bankowość na miarę przyszłości – cyfryzacja sektora finansowego”, który odbył się podczas pierwszego dnia Krynica Forum. Punktem wyjścia dyskusji był ogłoszony niedawno raport firmy doradczej Deloitte. Wynika z niego, że w Polsce cyfryzacja sektora bankowego jest jedną z najwyższych na świecie.

Według Witolda Wilińskiego jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest prywatyzacja sektora bankowego w latach 90. ubiegłego wieku. Doprowadziła ona do ostrej rywalizacji o klienta pomiędzy poszczególnymi bankami.

„To zjawisko, w połączeniu z wysokim poziomem wykształcenia polskich informatyków, stworzyło bardzo dobre przesłanki do rozwoju sektora fintech. Warto też zauważyć, że inwestujące u nas zagraniczne banki w swoich macierzystych krajach wykorzystują rozwiązania, które powstały w Polsce” – mówił w trakcie panelu prezes Wiliński.

Tradycyjny sektor bankowy może jednak w przyszłości tracić udziały w rynku. Przyczyną tego zjawiska jest wejście w ten obszar wielkich amerykańskich firm technologicznych.

„Obserwujemy coraz większy udział amerykańskich gigantów – Facebooka, Google’a, Amazona – w obszarze usług finansowych. Wydaje się, że z punktu widzenia tradycyjnego sektora bankowego to bardzo duże zagrożenie” – mówił prezes Wiliński.

Dlaczego może być to tak niebezpieczne dla banków? Po pierwsze wielkie firmy technologiczne wiedzą wszystko o swoich klientach, więc kwestia np. scoringu, oceny kredytowej może w ich przypadku przebiegać szybciej i taniej.

„Druga kwestia jest związana z zaufaniem” – tłumaczył prezes GPW Tech.

Dzieci korzystające np. z Facebooka, równie chętnie co z samego portalu będą korzystać z usług finansowych, które ten portal oferuje.

„Tradycyjną bankowość trzeba wymyśleć na nowo albo będzie ona stopniowo traciła udziały w rynku” – powiedział Witold Wiliński.

Według niego wykorzystanie sztucznej inteligencji na rynkach finansowych będzie rosło.

„Na giełdzie obserwujemy niezbyt duże nasycenie transakcjami, które są generowane w sposób maszynowy i tu możemy spodziewać się jeszcze wzrostu” – mówił prezes GPW Tech.

Jednocześnie giełda sama używa narzędzi opartych na algorytmach sztucznej inteligencji. Kontroluje w ten sposób transakcje giełdowe, by wyłapywać te, które są przeprowadzane w sposób nieuczciwy.

„Mamy więc obydwie perspektywy: perspektywę instytucji, która wykorzystuje w swoich działaniach sztuczną inteligencję, ale też obserwatora, rejestrującego ciągły wzrost powszechnego wykorzystywania tych narzędzi” – podsumował Witold Wiliński.

Krynica Forum odbywa się w dniach 19-21 października w Krynicy-Zdrój. Hasłem tegorocznej edycji jest „Wzrost i odbudowa”.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM