Polityka i społeczeństwo

Projekty z programu grantowego PSE wzmocnią Dolny Śląsk

To już czwarta odsłona programu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie”, którego celem jest wspieranie realizacji lokalnych projektów związanych z rozwojem infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz zapewnienie pomocy finansowej w ich wdrożeniu. W tegorocznej edycji PSE łącznie przekazały polskim organizacjom i samorządom ponad 4,6 miliona złotych na urzeczywistnienie przedstawionych przez nie inicjatyw.

„Projektów realizowanych dzięki programowi „WzMOCnij swoje otoczenie” stale przybywa, ale co roku rosną też potrzeby lokalnych społeczności i pojawiają się nowe wyzwania. Dlatego w każdej edycji zwiększamy zasięg naszego programu i liczbę gmin, z których instytucje, stowarzyszenia czy miejscowe organizacje mogą brać w nim udział” – mówi Aleksander Majcher z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE. „W tym roku przekazaliśmy granty o wartości ponad 4,6 miliona złotych. Środki te trafiły do instytucji, które najlepiej wiedzą, jakie inicjatywy są najbardziej potrzebne lokalnym społecznościom” – uzupełnia.

Województwo dolnośląskie postanowiło zadbać o rozwój wspólnej przestrzeni, bezpieczeństwo i edukację. Lokalne inicjatywy można było zgłosić w ośmiu kategoriach. Dolnośląscy laureaci postawili na rozwój wspólnej przestrzeni publicznej (9 projektów), bezpieczeństwo (5 projektów) oraz edukację (4 projekty), aktywność fizyczną (2 projekty), środowisko naturalne (2 projekty), zdrowie (1 projekt).

„Cieszymy się, że na Dolnym Śląsku jest tak wielu ludzi, którzy chcą zmieniać swoją okolicę. Dzięki temu powstały wyjątkowe projekty, które posłużą mieszkańcom na długie lata” – wskazuje Aleksander Majcher.

Gmina Siekierczyn środki otrzymane w ramach programu przeznaczy na kompleksową modernizację sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Zarębie, co wpłynie na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu oraz znacznie poprawi infrastrukturę dla najmłodszych i osób dorosłych z niego korzystających.

Grant otrzymali też druhowie z OSP w Studniskach Dolnych i zostanie on wykorzystany na stworzenie atrakcyjnego placu zabaw dla dzieci w Studniskach Górnych. Z kolei dzieci ze Świerzawy zyskają w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Świerzawie interaktywną podłogę, która zapewni im nie tylko zabawę, ale też edukację, gdyż jest ona wyposażona w sporą porcję gier logicznych, zręcznościowych, matematycznych, przyrodniczych i słownych. Podłoga będzie mobilna, dzięki czemu będzie dostępna w filiach bibliotecznych działających na terenie gminy Świerzawa.

Idea programu PSE „WzMOCnij swoje otoczenie” jest zbliżona do formuły budżetu partycypacyjnego, dzięki któremu to samorządy, ich jednostki budżetowe, np. szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej, a także organizacje pozarządowe mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę, ubiegając się o granty w wysokości do 20 tys. zł. Tegoroczna edycja programu objęła swoim zasięgiem 167 samorządów w całej Polsce. Część projektów została już zrealizowana i ich efekty przynoszą korzyści dla wielu społeczności, a rezultaty pozostałych inicjatyw poznamy do końca 2022 roku.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV, o łącznej długości ponad 15 tysięcy kilometrów oraz 110 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej. Na terenie województwa dolnośląskiego PSE realizują projekt inwestycyjny budowy linii 400 kV Mikułowa-Świebodzice, niezbędnej do zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw energii elektrycznej dla całego, dynamiczniej rozwijającego się regionu Polski.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://raport.pse.pl/ i www.wzmocnijotoczenie.pl  

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM