Zdrowie i styl życia

Zmiana w sporcie – piłka ręczna wraca do gry

Od lat popularność piłki ręcznej dynamiczne rośnie. Wszystko dzięki sukcesom naszych szczypiornistów i częstszym relacjom z widowisk sportowych. Jeszcze kilka lat temu piłka ręczna plasowała się na 9. miejscu najbardziej lubianych sportów. W ostatnich latach zajmuje 4. lub 5. miejsce na zmianę ze sportami żużlowymi. Ta popularność przekłada się na coraz większą liczbę dzieci i młodzieży trenujących piłkę ręczną. Poza klubami sportowymi oferującymi treningi z piłki ręcznej coraz częściej prowadzone są zajęcia w szkołach w ramach WF-u czy SKS-ów. Powstają też inicjatywy organizacji sportowych, takie jak przeprowadzony w październiku projekt Ręczna na Orliku 2022. Program Fundacji Orły Sportu odbył się już po raz trzeci i przewidywał trzydniowe spotkanie skoncentrowane na piłce ręcznej dla blisko 200 dzieci z 12 województw. W Kielcach na hali Legionów w dniach 14-16 października naprzeciwko siebie stanęło po 8 drużyn chłopców i dziewcząt. W ramach zawodów dzieci wzięły udział w turnieju piłki ręcznej, walcząc o sportowe nagrody, medale i puchary. Imprezie towarzyszyły inne sportowe wyzwania i atrakcje, takie jak symulatory lotu, ruchoma ścianka wspinaczkowa czy wirtualne gry podnoszące sprawność fizyczną.

„Nasze wydarzenia to przede wszystkim sport, ale dbamy o to, aby był to sport w jak najatrakcyjniejszej formule – mówi Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Sportu. – Chcemy, żeby nasze akcje angażowały dzieci nie tylko w wymiarze aktywności fizycznej, ale też dawały im możliwość przeżycia ciekawych doświadczeń, budowania więzi społecznych, zdobywania wiedzy czy czerpania inspiracji”.

Na wydarzeniu pojawił się Sławomir Szmal – legenda polskiej piłki ręcznej, który swoją przemową i spotkaniem z młodymi zawodnikami i trenerami dał masę motywacji do działania i rozwoju sportowego. Był czas na chwilę rozmowy, wspólne zdjęcie czy autograf. Fundacja zadbała też o rozwój wiedzy w zakresie suplementacji i bezpiecznego sportu wśród młodych zawodników. Szkolenie przeprowadzone przez Polską Agencję Antydopingową mocno zaangażowało uczestników i ich opiekunów. Dzieci zadawały mnóstwo pytań i widać było, że już na tym etapie życia potrzebują rzetelnej wiedzy od profesjonalistów, aby w przyszłości móc podejmować świadome decyzje.

„Rywalizacja jest ważna, ale najważniejsze, aby była to rywalizacja prowadzona w sposób uczciwy, w duchu idei Fair Play – powiedział Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej. – W trakcie tego wydarzenia chcemy przekazać, że tak naprawdę nie jest ważne, kto wygra, ale to, jak osiągnie swój sukces”.

Obserwując poziom gry i zaangażowania zawodników widać, że sport jest dla tych dzieci ważnym elementem ich codziennego funkcjonowania. Dało się też dostrzec ogromną ilość emocji – zarówno szczęścia i radości z wygranej, jak i smutku z powodu porażki. Te emocje szybko przerodziły się we wspólne świętowanie finału. Przyjaźnie i wzajemne wsparcie drużyn, współpraca z trenerami i zaangażowanie rodziców w kibicowanie zrobiło ogromne wrażenie na organizatorach. Takie spotkania to nie tylko sportowy turniej. To moment, który zostanie z uczestnikami wydarzenia na zawsze.

Projekt Ręczna na Orliku 2022 finansowany jest ze środków, których dysponentem jest Minister ds. Sportu i Turystyki.

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM