Nauka i technologie

Ciekawostki na temat telefonów na kartę

Sieć GSM została uruchomiona w 1996 roku w Polsce

To właśnie 1996 rok jest uznawany za początek telefonii komórkowej w Polsce. Początkowo znacznie bardziej lubiane, zwłaszcza przez dzieci i młodzież, były właśnie karty prepaid, a nie abonamenty. Warto jednak zaznaczyć, że takie oferty zaczęły pojawiać się dopiero w 1998 roku, a wcześniej można było korzystać tylko z abonamentu.

Początkowo telefon komórkowy był niezwykle kosztowny

W 1996 roku średnie wynagrodzenie netto w Polsce wynosiło 710 złotych, a telefon kosztował od 600 do 1000 złotych. Do tego trzeba było zapłacić kilkaset złotych opłaty aktywacyjnej. Właśnie dlatego jedna z sieci zdecydowała się na stworzenie promocji 601 minut za darmo. Powoli zaczęły spadać ceny usług i już po 2 latach abonament kosztował 35 złotych. Obecnie tanie i korzystne oferty można znaleźć tutaj: https://virginmobile.pl/oferty/karta.

Kiedyś każde połączenie było naliczane minutowo

Obecnie istnieje naliczanie sekundowe, chociaż i tak większość rozmów jest już w abonamencie (opłaty są jednak ważne w kontekście roamingu międzynarodowego, gdzie koszty połączeń wciąż mogą być wysokie poza UE). Kiedyś każde połączenie było liczone za minutę, bez względu na to, czy ktoś rozmawiał 10, czy 60 sekund. W czerwcu 2003 roku jedna z sieci oferowała 1,70 zł za minutę połączenia i 40 groszy za wiadomość SMS. Doładowawszy telefon na kartę za 20 złotych, można było rozmawiać przez 16 minut lub wysłać 50 SMS-ów, co nie było korzystne dla dzieci i nastolatków, zaciekawionych nową formą kontaktu ze znajomymi.

Telefony na kartę były wyjątkowo popularne w pierwszej dekadzie XXI wieku

Właśnie w latach 2000-2010 telefony na kartę cieszyły się ogromną popularnością. Był to czas, gdy powoli dorastały osoby urodzone w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a tym samym chciały korzystać z elastycznej i wygodnej formy komunikacji. W przypadku abonamentu istniała konieczność związania się umową na 12, 24 lub 36 miesięcy oraz ponoszenia wysokich kosztów. Pod koniec dekady coraz większe znaczenie miał również dostęp do internetu.

Ustawa antyterrorystyczna zmieniła świat telefonów na kartę

W 2016 roku przyjęta została ustawa antyterrorystyczna, która na zawsze zmieniła telefony na kartę. Przed tą datą można było po prostu kupić nową kartę w sklepie lub przez internet, włożyć do telefonu i korzystać. Obecnie konieczne jest podanie swoich danych i zarejestrowanie karty. Właśnie dlatego część osób zdecydowała się na abonamenty, uznając, że jest to bardziej opłacalne rozwiązanie, a wymaga tyle samo formalności.

Więcej na https://virginmobile.pl/

Źródło informacji: Virgin Mobile

 


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM