Biznes i finanse

Czy wystarczy dla nas mieszkań? We Wrocławiu o wyzwaniach i barierach branży budownictwa mieszkaniowego

Wyjątkowo trudny rok

Eksperci branży budownictwa mieszkaniowego i reprezentanci podmiotów działających na rynku pierwotnym rokrocznie w trakcie Dni Dewelopera dyskutują o najważniejszych problemach, jakie dotykają ich samych oraz planujących zakup własnego lokum Polaków. W tym roku katalog wyzwań, z jakimi mierzą się interesariusze rynku deweloperskiego oraz jego klienci, jest wyjątkowo szeroki.

„Znajdujemy się w momencie niezwykle trudnym, w którym na kondycję rynku budownictwa mieszkaniowego działa wiele czynników, chwiejąc zarówno popytem, jak i podażą. Za sprawą wyśrubowanych kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych Polaków zwyczajnie nie stać na zakup mieszkania, wskutek czego także na rynku najmu ceny szybują. My, inwestorzy, bardzo ostrożnie planujemy start kolejnych projektów mieszkaniowych: grunty są trudno dostępne, procedury w procesie inwestycyjnym trwają latami, a finansowanie inwestycji deweloperskiej w obliczu inflacji, bez konkretnej oferty i długofalowej strategii ze strony banków, staje się niebagatelnym wyzwaniem. Każda możliwość nawiązania dyskusji, przedstawienia swoich postulatów, wysłuchania przedstawicieli różnych branż, jak i podmiotów samorządowych, jest obecnie na wagę złota. Nie ma rozwoju miast bez nowych mieszkań – z tym zgadzamy się w gronie włodarzy, z którymi dyskutujemy o kwestiach mieszkalnictwa. Tegoroczne Dni Dewelopera poświęcimy w znacznej mierze znalezieniu odpowiedzi na pytanie: co i jak należy zrobić, by mieszkań na rynku nie zabrakło?” – mówi Tomasz Stoga, prezes PZFD Wrocław.

Aż 100 tysięcy bezrobotnych?

Bardzo istotnym aspektem, któremu zostanie poświęcony jeden z paneli tegorocznych Dni Dewelopera, jest kondycja firm, które są bezpośrednio skorelowane z branżą budownictwa mieszkaniowego. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że w przypadku tąpnięcia na rynku pierwotnym i wstrzymania przez branżę deweloperską budów nowych inwestycji, pracę w sektorach powiązanych z budownictwem mieszkaniowym – producentów stolarki, ceramiki, podwykonawców związanych z wykończeniem wnętrz, generalnych wykonawców – stracić może łącznie nawet 100000 osób. Jakie rozwiązania należy wprowadzić, by uniknąć tak dramatycznego scenariusza?

Swoją obecność w charakterze prelegentek i prelegentów Dni Dewelopera 2022 potwierdzili między innymi: Jakub Mazur (wiceprezydent Wrocławia), Adam Pustelnik (wiceprezydent Łodzi), Michał Przepiera (wiceprezydent Szczecina), Piotr Bujak (główny ekonomista PKO BP), prof. dr hab. Marian Noga, Marek Wielgo (rynekpierwotny.pl), Joanna Makowiecka-Gatza (przewodnicząca Rady Pracodawcy RP), Konrad Płochocki (dyrektor generalny PZFD).

Agenda wydarzenia znajduje się na: www.dnidewelopera.pl

Konferencja odbędzie się 17 listopada w godzinach 10:00-16:00 w DoubleTree by Hilton Wrocław, ul. Podwale 84.

Źródło informacji: Publicon

 


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM