Wiadomości Polska Ludzie i kultura GLOD – artysta nowej kultury nowoczesnej
Ludzie i kultura

GLOD – artysta nowej kultury nowoczesnej

Urodzony w Polsce wiedeński artysta GLOD wraca do kraju swych narodzin, by zaprezentować swoją twórczość, zabrać głos wobec bieżącej sytuacji politycznej i wyrazić szacunek dla postawy polskiego społeczeństwa, które udzieliło wielkiego wsparcia Ukrainie podczas trwającej wojny za wschodnią granicą.

W najbliższą niedzielę w Kwadracie Praskim w Warszawie będzie miała miejsce niezwykła wystawa przygotowana przez Marcina GLODa – austriackiego artystę o polskich korzeniach. Będzie to pierwszy wernisaż w Polsce, urodzonego w Krakowie, twórcy, który na co dzień tworzy i mieszka w Wiedniu.

„Artysta nowej kultury nowoczesnej”, jak określa siebie GLOD, wypracował przez lata własne, dynamiczne brzmienie czerpiąc z inspiracji jakie oferuje grafika, typografia, Pop Art, Street Art oraz graffiti. Absolwent wiedeńskiego Graphische rozpoczął karierę jeszcze na studiach, projektując okładki płyt oraz grafiki dla Muzeum Mozarta. Udane projekty zaowocowały współpracą z międzynarodowymi markami takimi jak Red Bull, Fiat, Alfa Romeo, On Lemon, UberX czy Raiffaisen i otworzeniem własnego butiku kreatywnego. Jednocześnie eksperymentował ze swoją sztuką, szukając własnej drogi.

W ostatnich latach GLOD poświęcił się działalności artystycznej. Po sukcesie wystawy w wiedeńskiej Ho Gallery przyszły kolejne projekty i autorskie wystawy m.in. w Hamburgu, Bazylei, Monachium, Amsterdamie i Dubaju. Wreszcie przyszedł czas na Polskę.

Głównym tematem prac GLODa jest aspekt pieniądza i sztuki jako produktów konsumpcyjnych, które pokazują dzisiejszy porządek ekonomiczny i społeczny. Krytyka konsumpcji w ujęciu GLODa ma być zabawna, ironiczna, a czasem mroczna i sarkastyczna. Różowa Pantera stoi zakłopotana przed ścianą banknotów dolarowych, kobieta całuje zarys sylwetki mężczyzny, którego ciało składa się wyłącznie z banknotów dolarowych. Jego dowcipny Dollar Bear zyskał uznanie między innymi kuratorów prestiżowej Saatchi Art.

GLOD wykorzystuje zarówno globalne, jak i lokalne motywy popkultury poznane w dzieciństwie spędzonym w krakowskich blokowiskach. W jego dziełach przewija się zatem Różowa Pantera, Kaczor Donald, Królik Bugs, a nawet Bolek i Lolek. Te motywy GLOD wykorzystał, zabierając głos również w sprawach trudniejszych. Wystawy w Warszawie i Krakowie staną się pretekstem do podkreślenia postawy społeczeństwa polskiego, które wykazało niezwykły hart ducha, udzielając niezwykłego wsparcia narodowi ukraińskiemu zaatakowanemu przez Rosję.

„Byłem i jestem pod wielkim wrażeniem pomocy, jakiej Polacy udzielają Ukraińcom w czasie tej wojny. Ta postawa skłoniła mnie do stworzenia dwóch nowych prac, które będą miały swoją premierę podczas wystawy w Polsce – mówi GLOD. – Będzie to mój osobisty komentarz do ostatnich wydarzeń, które wstrząsnęły całym cywilizowanym światem. Uważam, że to ważne, aby pokazać, jak mocno wspieracie Ukrainę w walce o niepodległość i pokój”.

Do grona swoich idoli GLOD zalicza artystów takich jak Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat czy Banksy. „Warhol zrewolucjonizował świat sztuki i produkcji artystycznej oraz postawił na głowie koncepcję unikalności obiektu w sztuce poprzez reprodukcje własnych prac. Jestem zafascynowany impulsywnością prac Basquiata. Dzięki niemu nie spędzam wieczności, zastanawiając się nad każdym pociągnięciem pędzla. Banksy’ego doceniam ze względu na tematy, którymi się zajmuje, tworząc na ulicy, a nie za drzwiami muzeów. Trafia w nerw i problemy naszych czasów. Zawsze tworzy prace, które trafiają na nagłówki mediów”.

Wystawa GLOD w Polsce:

Warszawa:

niedziela, 20 listopada, Kwadrat Praski, ul. Szwedzka 2

Kraków:

sobota 26 listopada oraz niedziela 27 listopada, Muzeum AK, ul. Wita Stwosza 12

Źródło informacji: Radosław Jaworski Communications


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version