Dawid Solak, z-ca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), operatora programu WorldSkills w Polsce, i jednocześnie instytucji nadzorującej organizację SkillsPoland, wskazał, że we wrześniu 2023 r. w tym samym miejscu zostaną zorganizowane Mistrzostwa Europy Umiejętności Branżowych: EuroSkills 2023.
„SkillsPoland 2022 były eliminacjami krajowymi, w których wyłoniliśmy reprezentację Polski na EuroSkills 2023, a równocześnie próbą generalną przed zawodami europejskimi, w których rywalizować będzie 600 zawodników w ponad 40 konkurencjach, a do hali Amber Expo w Gdańsku dotrze nawet 100 tys. kibiców z całej Europy” – podkreślił Dawid Solak i dodał, że w organizacji zawodów na poziomie krajowym największym wyzwaniem jest budowa ekosystemu łączącego branżę edukacyjną z przemysłem i biznesem.
„Żadna instytucja w Polsce nie byłaby w stanie samodzielnie zorganizować praktycznych zawodów w kilkudziesięciu różnorodnych konkurencjach. Dlatego wspiera nas w tym niemal 70 partnerów biznesowych – przedsiębiorców, których przekonaliśmy, że warto angażować się w rozwój edukacji branżowej w naszym kraju” – zaznaczył przedstawiciel FRSE.
W opinii Marcina Berty z firmy DMG MORI Polska Sp. z o.o., eksperta w konkurencji Frezowanie CNC, SkillsPoland to integracja przemysłu i ludzi młodych, a organizacja zawodów branżowych tej rangi pozwala firmom znaleźć przyszłych, wybitnie uzdolnionych, pracowników.
„Możemy ich wypromować, pokazać im świat produkcji przemysłowej, a później zatrudnić w firmach, które odnoszą sukcesy na rynku – wskazywał Marcin Berta. – Nasz pierwszy zawodnik, Patryk Rudź, jest najlepszym przykładem takiej historii uwieńczonej sukcesem. Był jeszcze studentem, gdy zapisał się na pierwsze zawody WorldSkills w Polsce. Pojechaliśmy z nim do Kazania na WorldSkills, a potem do Grazu na EuroSkills. Tam konkurował, zdobył wiedzę, zdobył pierwsze sukcesy dla Polski, po czym stał się naszym pracownikiem” – mówił.
„Pierwszym zawodnikiem, który odniósł ogromny sukces był Maciej Pisarek. W 2018 r. wystartował w konkurencji >>gotowanie<< najpierw na EuroSkills w Budapeszcie, gdzie zdobył medal doskonałości, a w następnym roku na WorldSkills w Kazaniu osiągnął wicemistrzostwo świata. Na obecną chwilę to nasz największy sukces, ale mamy też sporo medali doskonałości oraz brązowych medali na koncie WorldSkills Poland” – informował Paweł Salamon, Team Lider WorldSkills i opiekun polskiej reprezentacji na zawodach międzynarodowych.
Marcin Berta i Paweł Salamon opowiedzieli także o początkach programu WorldSkills w Polsce.
„Wszystko zaczęło się w 2017 r., gdy polecieliśmy razem z Izabelą Laskowską z FRSE do Abu Dhabi, by obserwować zawody WorldSkills. Opracowaliśmy tam praktycznie całą strategię dla polskiej drużyny z zamiarem wysłania reprezentacji na zawody międzynarodowe – powiedział Marcin Berta.
Paweł Salamon dodał, że wyjazdowi towarzyszyły ogromne emocje. – To było wyzwanie, żeby pokazać młodym ludziom w Polsce, że robimy coś ciekawego, co jest związane z praktyką zawodową, z przemysłem i z ich umiejętnościami” – zaznaczył.
Przypomniał też, że w przyszłym roku Polska będzie gospodarzem EuroSkills 2023 w Gdańsku. Polska kadra będzie liczyła 36 zawodników i tylu samo ekspertów.
„Chcemy wystawić tam najsilniejszy zespół, nad którym już teraz pracujemy. Najbliższe dziewięć miesięcy będą wypełnione intensywną pracą z ekspertami, trenerami, a nawet psychologami” – podkreślił Paweł Salamon.
Zawody SkillsPoland 2022 odbyły się w dniach 23-25 listopada 2022 r. w Gdańsku.
Lista zwycięzców we wszystkich kategoriach konkursowych znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/znamy-zwyciezcow-skillspoland-2022
Na temat SkillsPoland 2022 i programu WorldSkills w Polsce można przeczytać na stronie: https://worldskillspoland.org.pl/wydarzenia/skillspoland-2022/
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl