Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Prawo.pl: będą pieniądze dla koordynatorów pacjentów przewlekłe chorych w oddziałach POZ
Zdrowie i styl życia

Prawo.pl: będą pieniądze dla koordynatorów pacjentów przewlekłe chorych w oddziałach POZ

Odziały POZ w małych miejscowościach nie mają dziś środków na opłacanie koordynatorów pacjentów przewlekle chorych. Ministerstwo Zdrowia liczy, że dzięki dofinansowaniu model opieki koordynowanej szybciej się upowszechni. Odpowiednie korekty w budżecie – jak podaje portal Prawo.pl – to efekt ustaleń Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z Federacją „Porozumienie Zielonogórskie”, zrzeszającą około 1/3 poradni POZ. Porozumienie zakłada, że POZ otrzyma miesięcznie 6,5 tys. złotych na opłacenie koordynatora.

„Nawet najmniejszy podmiot będzie miał środki na bezpieczne wejście w model opieki koordynowanej. Takie rozwiązanie będzie funkcjonowało przez rok” – oświadczył Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. 

Jak podaje portal Prawo.pl, lekarze POZ, realizujący model opieki koordynowanej, zyskują dostęp do badań diagnostycznych z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii. Chorzy na takie schorzenia jak cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) czy niedoczynność tarczycy zostają objęci pełnym leczeniem w przychodniach POZ. Nie będą musieli zapisywać się do specjalistów w placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

„W opiece koordynowanej kluczową postacią jest koordynator. Jego rolą jest kierowanie pacjentem i pilnowanie jego planu leczenia” – wyjaśniał w rozmowie z Prawo.pl dr Bartosz Pędziński z Łomżyńskiego Centrum Medycznego. 

Jak informuje serwis, minister zdrowia Adam Niedzielski liczy, że dzięki zmianom w przyszłym roku w modelu opieki koordynowanej będzie działało tysiąc podmiotów (na około 6 tysięcy). Pod koniec listopada NFZ podpisał 90 umów z placówkami POZ, a wnioski dotyczące wejścia w ten model opieki złożyły 172 kolejne ośrodki.

NFZ zwiększy nakłady na POZ o około 420 mln zł. Resort zdrowia poinformował, że dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na opiekę nad dziećmi (140 mln zł), osobami starszymi z wielochorobowością (100 mln zł) i na opiekę koordynowaną (blisko 100 mln zł). 

Porozumienie zakłada także, że podmioty POZ podpiszą umowy z NFZ na 27 miesięcy,  czyli kontrakty zawarte 1 stycznia 2023 r. będą obowiązywały do końca marca 2025 r.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/opieka-koordynowana-w-poz-w-malych-miejscowosciach,518577.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version