Nauka i technologie

Jak odebrać stronę internetową od agencji interaktywnej i jak sprawdzić parametry techniczne

Jak odebrać stronę internetową od agencji interaktywnej

Agencja wraz z wykonaniem zlecenia powinna przesłać raport techniczny strony internetowej oraz raport SEO.

Testy analityczne strony internetowej programami od Google

Nowoczesne i użyteczne strony internetowe posiadają określone parametry, które powinny być spełnione. Należy zwrócić uwagę, że klient ma prawo wymagać osiągnięcia poprawnych wyników analitycznych oraz czynników jakościowych strony na poziomie minimum 90/100 w przypadku testów strony programami Google Page Speed lub gtmetrix.com.

Programy pokażą w których miejscach występują problemy dotyczące:

 • czasu wczytania strony,
 • czasu odpowiedzi serwera,
 • wagi plików js i plików css,
 • zasobów blokujących renderowanie,
 • wielkości i wagi obrazów.

Testy strony internetowej i Google Core Web Vitals

Wyniki pozytywne w Google Page Speed świadczą o tym że strona internetowa jest przyjazna dla użytkowników mobilnych.

SXO – SEO i UX na stronie internetowej

Istnieje korelacja pomiędzy SEO, a UX. Oba obszary przenikają się tworząc wiele punktów styku. Lepsza użyteczność strony to poprawa jej parametrów SEO na przykład czasu przebywania użytkownika na stronie.

Jeśli strona internetowa nie przechodzi testów można zwrócić agencji raport oraz wskazać co należy poprawić w ramach gwarancji.

Do głównych czynników Core Web Vital zaliczyć można:

 • LCP – czyli czas renderowania największego elementu na stronie, który nie powinien wynosić więcej niż 1 – 1.5 sekund,
 • FID – to wskaźnik mówiący ile czasu musi upłynąć by strona internetowa osiągnęła pełną interaktywność,
 • CLS – służy do analizy ruchu elementów w konkretnym obszarze.

Wpływ testów analitycznych na SEO

W przypadku SEO czynnikami wpływającymi na ranking strony w wyszukiwarce są zarówno kwestie związane z jej optymalizacją onsite, mocą linków prowadzących do domeny oraz parametrów technicznych. W przypadku jeżeli strona www nie przechodzi testów, ma problemy z poprawnym wyświetlaniem się na urządzeniach mobilnych, pojawiają się komunikaty o niskiej jakości podstron w Google Search Console, można spodziewać się spadku pozycji.

Jakość strony www i komunikaty w Google Search Console

Po wykonaniu strony internetowej należy dodać ją do panelu Google Search Console. Dzięki GSC można dowiedzieć się:

 • jak strona jest crawlowana (indeksowana) przez Google,
 • czy Google poprawnie ją renderuje,
 • czy są potencjalne problemy z jakością podstron m.in: sprawdzenie podstawowych wskaźników internetowych, problemów na urządzeniach mobilnych (np: zbyt mała czcionka, elementy klikalne zbyt blisko siebie, treść szersza niż ekran).

grafika

W przypadku jeżeli po dodaniu strony www do GSC pojawią się powiadomienia o problemach, warto zgłosić się do wykonawcy strony internetowej.

Czy warto by strona internetowa była wdrożona na builderze WordPress

Tworzenie stron internetowych w oparciu o builder lub kreator stron bez znajomości zasad optymalizacji SEO oraz dobrych praktyk kodowania warstwy front end (szybkiego kodu html, css oraz minimalizacji i sposobów ładowania skryptów js) skazane jest w 90% przypadkach na niepowodzenie. Builder jest ‘kombajnem’ do stworzenia dowolnych rozwiązań co generuje ‘cięższy’ kod, obsługujący różne rozwiązania tworzenia layoutu.

Małe fragmenty kodów (shortcode)

Liczne shortcody (mały fragment kodu pozwalający na wczytanie dowolnej części strony, wtyczki, motywu w poście, stronie) obciążają kod strony, wpływają na obniżenie jej parametrów technicznych. Buildery generują zbyt dużą wagę plików js, gdzie większość nie jest wykorzystywana, a proces optymalizacji i kodu jest bardzo trudny na wartości powyżej 90/100 w programach analitycznych.

Prawidłowo wykonana strona internetowa zapewnia użytkownikom sprawne poruszanie oraz realizację założonych celi i pozytywne doświadczenia. Budowa pozytywnych doświadczeń podczas kontaktu ze stroną, która jest istotnym punktem styku marki i klienta jest często zaburzona poprzez złe wdrożenie responsywności strony lub zbyt długi czas oczekiwania na pełną interaktywność. Zwykle problemem są buildery marketingowo reklamowane jako narzędzia robiące wszystko za nas, w praktyce należy mieć dużą wiedzę z zakresu kodowania i technicznej optymalizacji stron internetowych by były one zoptymalizowane.

W agencji digital hauerpower stawia się przede wszystkim na dedykowane rozwiązania, od szybkiego i dobrze renderowanego kodu frontend po autorskie wdrożenia systemu CMS WordPress bez generowania zbędnego kodu js, css.

Mając do dyspozycji builder niemal każdy może stworzyć stronę internetową bez programistycznej wiedzy. Warto wiedzieć jak weryfikować produkt, który otrzymujemy od agencji gdyż może okazać się że naprawa, kodu i poprawa optymalizacji będzie kosztować niewiele mniej niż wykonanie strony internetowej.

Źródło informacji: Hauerpower sp z o.o.

 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM