Ludzie i kultura

Cała Polska na orliki. Rodzinny sport, przygoda i inspiracja

W tegorocznej edycji projektu Dzień Sportu na Orliku 2022 wzięło udział ponad 3200 uczestników, a w sportowy wolontariat zaangażowało się aż 50 wolontariuszy. Co bardzo ważne, akcja dotarła praktycznie do każdego zakątka Polski, również do niewielkich miejscowości, w których dostępność do mniej popularnych dyscyplin sportowych jest ograniczona.

„Zawsze stawiamy na różnorodność i atrakcyjną formę wydarzeń – mówi prezes Fundacji Orły Sportu Rafał Wosik. – Chcemy, pokazać każdemu uczestnikowi, że wspólne aktywne spędzanie czasu i sport to najlepsze rozwiązanie na nudę”.

Podczas każdego z wydarzeń uczestnicy mieli okazję brać udział w różnorodnych konkurencjach sportowo-rekreacyjnych, poprzedzonych wielką rozgrzewką. W wielu lokalizacjach można było wziąć udział w rodzinnym biegu z przeszkodami, jak również w biegach indywidualnych oraz zmierzyć się z torem przeszkód typu runnmagedon. Znalazło się też dużo konkurencji lekkoatletycznych oraz meczy w ciekawych dyscyplinach sportowych, takich jak Rugby Tag, Mölkky czy speedball. Nie zabrakło klasycznych konkurencji piłkarskich, koszykarskich i siatkarskich, jak i bardziej piknikowych aktywności typu bieg w workach, bieg na nartach wieloosobowych czy chodzenie na szczudłach. Można było spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku do tarczy czy zabawach podwórkowych oraz konkurencjach przy muzyce.

Na wielu wydarzeniach pojawiły się ciekawe urządzenia podnoszące atrakcyjność imprez. Uczestnicy z zaangażowaniem korzystali z takich sprzętów jak: blazepood, bramki do pomiaru siły strzału, piłkarskiego billarda, mobilnego boiska do gry, cymbergaja, kul bubble soccer, mini golfa czy strzelnicy ASG. Odbyły się zajęcia nauki gry w szachy z trenerem i sędzią szachowym oraz na symulatorze szachowym. Pojawiły się konkurencje zręcznościowe i wytrzymałościowe z wykorzystaniem min.: refleksomierzy, rowerków treningowych, bieżni, ergometrów wioślarskich i kajakarskich, a także trenażerów kolarskich z funkcją smart, gdzie dzieci widziały swój wyścig na monitorze.

Mieliśmy również okazję wziąć udział w biegu na 5 km w ramach akcji RakReaton- gdzie każdy przebiegnięty kilometr to wsparcie finansowe dziecięcych oddziałów onkologicznych. Pokazaliśmy w ten sposób jak sport łączy ludzi, angażuje i pomaga.

Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w zajęciach patriotyczno-historycznych. Uczestnicy mieli za zadanie ułożyć na czas puzzle nawiązujące do wydarzeń i postaci historycznych, lokalnych bohaterów zaangażowanych w sport i walkę o ojczyznę. Odbyły się też quizy historyczno-sportowe z drobnymi upominkami. W wielu lokalizacjach wydarzenie uświetniły występy młodych grup artystycznych, jak na przykład „Taniec z flagami” wykonany przez dziewczęta ze Szczekocina oraz występ młodych dziewczynek, które zaśpiewały piosenkę o niepodległości.

Akcję uświetniły prezentacje klubów sportowych, pokazy freestyle’u footballowego, zajęcia z samoobrony, jak i boksu olimpijskiego. Zadbano też o aspekt edukacyjny i przeprowadzono zajęcia z pomocy przedmedycznej. Podczas wydarzenia nie zabrakło też ambasadorów projektu i znanych sportowców.

„Dla dzieci możliwość spotkania prawdziwej gwiazdy sportu na żywo to wielkie wydarzenie, dające dużo motywacji i inspiracji do działania – podkreśla Rafał Wosik – Wierzymy, że takie wydarzenia pozwolą uwierzyć dzieciom w ich moc i zachęcą do aktywnego działania, zarówno w sporcie, jak i w życiu”.

W tegorocznym Dniu Sportu na orliku wzięli udział między innymi:

 • Magdalena Fularczyk-Kozłowska – mistrzyni olimpijska w wioślarstwie,
 • Anna Puławska –wicemistrzyni olimpijska i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich,
 • Jakub Piątek – zawodnik rajdowy,
 • Bogdan Zając- drugi trener reprezentacji polski i reprezentant polski w piłce nożnej,
 • Mariusz Rzedzicki – dwukrotny mistrz polski w speed-ballu,
 • Kamil Drzewucki- polski football freestyler, jeden z pionierów tej sztuki w naszym kraju,
 • Marek Kujawski – mistrz świata w podnoszeniu sztangi leżąc,
 • Paweł Mróz – multimedalista mistrzostw polski w judo,
 • Łukasz Sekulski – zawodnik Wisły Płock,
 • Dawid Krzyżowski- mistrz Polski we freestyle football,
 • rugbiści mistrzów Polski w Rugby RC Orkan Sochaczew,
 • Leszek Kraczkiewicz – piłkarz ekstraklasy w drużynie Górnika Zabrze, Hutnika Kraków,
 • Artur Sejud – bramkarz legenda drużyny Wisły Płock,
 • Tomasz Potok – wielokrotny mistrz polski w biegach przełajowych,
 • Mateusz Pawleta – trzykrotny finalista mistrzostw polski w szachach do lat 7 i 8. mistrz województwa świętokrzyskiego do lat 10,
 • lokalni maratończycy z Grupy Biegowej Wybiegani.

Jak widać Dzień Sportu na Orliku 2022 to połączenie wyśmienitej sportowej zabawy w rodzinnej atmosferze, niezwykłej aktywnej przygody, wartości patriotycznych oraz inspiracji do działania i rozwoju. Mamy nadzieję, że takich akcji będzie w kolejnych latach jeszcze więcej.

Dzień Sportu na Orliku 2022 to projekt organizowany przez Fundację Orły Sportu, dofinansowany ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

 


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM