Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: premier Mateusz Morawiecki o zmianach na rzecz poprawy warunków pracy (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: premier Mateusz Morawiecki o zmianach na rzecz poprawy warunków pracy (komunikat)

KPRM informuje:

Rynek pracy się zmienia, w szybkim tempie zmieniają się również potrzeby pracowników i pracodawców. Dlatego musimy przekształcać także nasze regulacje, które chronią rynek pracy, a przede wszystkim pracownika. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi m.in. o bezpłatny urlop opiekuńczy, który wyniesie 5 dni w roku oraz wydłużenie urlopu rodzicielskiego.

Korzystne zmiany dla pracowników

Rząd wspiera zmiany, które dążą do rozbudowania praw pracowniczych. Nowe przepisy zakładają zmiany, które pozwolą łatwiej pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym. Wprowadzają m.in. dodatkowy urlop opiekuńczy.

Proponowane zmiany zakładają m.in.:

– 2 dodatkowe przerwy od pracy wliczane do czasu pracy, dla pracowników pracujących dłużej niż 8 godzin.

– nie będzie można zabronić pracownikowi jednoczesnego pozostawiania w stosunku pracy z innym pracodawcą,

– bezpłatny urlop opiekuńczy, który wyniesie 5 dni w roku,

– zmiany dotyczące urlopu rodzicielskiego, m.in. wzrost zasiłku macierzyńskiego do 70 proc. dla obojga rodziców,

– możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.

Walczymy o płacę Polaków

„Słuchamy głosów pracodawców i przedsiębiorców, ale słuchamy także przede wszystkim głosów pracowników. Nasze nowe propozycje to dobre rozwiązania dla polskich pracowników, polskiej gospodarki i polskiego rynku pracy” – podsumował szef rządu.

Rząd konsekwentniej spełnia obietnice złożone obywatelom. W trudnych czasach kryzysu pamiętamy szczególnie o najmniej zarabiających pracownikach. Równolegle walczymy o każde miejsce pracy, żeby poziom bezrobocia był jak najniższy.

W 2022 r. rząd podjął decyzję o rekordowym wzroście płacy minimalnej w 2023 r. Od 1 stycznia wynosi ona „na rękę” 2709,48 zł – w porównaniu do 2015 r. to wzrost o blisko 111 proc. Natomiast od 1 lipca 2023 r., płaca minimalna „na rękę” zostanie podniesiona do 2783,86 zł. W porównaniu do 2015 r. to wzrost o ponad 116 proc.

Sytuacja na rynku pracy – Polska konkuruje wysokimi technologiami i produktywną pracą

Polska gospodarka konkuruje coraz lepszymi wysokimi technologiami i produktywną pracą.

Jesteśmy krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Według danych Eurostat opublikowanych 1 grudnia 2022 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w październiku 2022 r. 3 proc. wobec 6 proc. w UE i 6,5 proc. w strefie EURO. Tym samym Polska wraz z Niemcami zajęła drugie, po Czechach (2,1 proc.), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

ak/ ktl/


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version