Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MS: Wiceminister Katarzyna Frydrych przyjęła ślubowanie tłumaczy przysięgłych (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MS: Wiceminister Katarzyna Frydrych przyjęła ślubowanie tłumaczy przysięgłych (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się ceremonia zaprzysiężenia tłumaczy przysięgłych. Ślubowanie, które przyjęła wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, złożyły 32 osoby. To specjaliści zarówno z tak popularnych języków jak angielski, rosyjski czy niemiecki, jak i z języków w Polsce mniej znanych, jak m.in. perski.

Wiceminister Katarzyna Frydrych pogratulowała nowo zaprzysiężonym tłumaczom, przypominając, jak odpowiedzialną i cenną pracę wykonują na rzecz wymiaru sprawiedliwości. Zwróciła uwagę nie tylko na ich doskonałą znajomość języka obcego, ale także umiejętność interpretacji prawa oraz wiedzę na temat systemów prawnych różnych państw.

Na prowadzonej przez Ministra Sprawiedliwości liście tłumaczy przysięgłych figuruje obecnie ok. 10 tysięcy tłumaczy z 53 języków. Mimo stopnia trudności egzaminu na tłumacza przysięgłego, chętnych do wykonywania tego zawodu przybywa.

Tłumacz przysięgły jest osobą zaufania publicznego, specjalizującą się w przekładzie m.in. dokumentów procesowych, urzędowych i uwierzytelnianiu obcojęzycznych odpisów takich dokumentów. Ma także uprawnienia do poświadczania tłumaczeń i odpisów wykonanych przez inne osoby.

Aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego należy zdać egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości. Osoby, które uzyskały uprawnienia tłumacza przysięgłego w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, mogą starać się o uznanie kwalifikacji na mocy ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ mm/ ann/


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version