W środę, 18 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, w którym uczestniczyli m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek oraz dyrektor ds. wdrażania w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Emma Toledano Laredo.
„Program FENG 2021-2027 był jednym z pierwszych programów, które zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. Do Polski trafiły już pierwsze zaliczki na jego realizację. Mam nadzieje, że jeszcze w I kwartale 2023 r. będziemy mogli ogłosić pierwsze konkursy. Środki z FENG zostaną wykorzystane do wzmocnienia i rozwoju współpracy między światem nauki i biznesu, a tym samym przyczynią się do podniesienia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki” – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.
Na pierwszym posiedzeniu komitetu przyjęto kryteria wyboru dla ścieżki SMART, czyli eksperymentalnego konkursu wspierającego projekty B+R+I, na który przeznaczono 4,36 mld euro, czyli niemal połowę budżetu FENG.
Jak wskazano w komunikacie resortu konkursy w ramach ścieżki SMART będą skierowane do wszystkich przedsiębiorców i będą realizowane w formie wsparcia modułowego.
„To przedsiębiorca będzie decydował, co i w jakim zakresie chce w ramach projektu realizować – obowiązkowy będzie tylko moduł B+R lub wdrożenie B+R, poza tym decyzja czy chce wspierać rozwój kompetencji, rozwiązania cyfrowe, infrastrukturę B+R, zielone rozwiązania czy internacjonalizację będzie należeć do przedsiębiorcy” – wyjaśniono.
Podczas posiedzenia określono też kryteria działań wspierających centra testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej Inteligencji, europejskich hubów cyfrowych oraz projektów z zakresu technik wodorowych. Powołano również grupy robocze włączające partnerów społecznych i instytucjonalnych w proces opracowywania kryteriów wyboru projektów kolejnych konkursów oraz mocniej angażujących ich w proces programowania, promocji, realizacji, monitoringu i ewaluacji programu FENG 2021-2027.
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 z budżetem 7,9 mld euro jest największym krajowym programem wspierania innowacyjności w Unii Europejskiej. FENG jest w dużej mierze kontynuacją Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, ale cechuje się nowym, kompleksowym podejściem do potrzeb przedsiębiorcy w zakresie prowadzenia prac B+R i wdrożenia ich wyników w przedsiębiorstwie lub w organizacji.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Źródło: pap-mediaroom.pl