– Centrum Informacyjne Sejmu informuje:
We wtorek, 24 stycznia podczas zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, przewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu, pos. Arkadiusz Mularczyk złożył wniosek ws. rezolucji dotyczącej prawa do sprawiedliwego i równego zadośćuczynienia oraz dostępu do sądu i sprawiedliwego procesu dla wszystkich ofiar niemieckiej agresji podczas II wojny światowej.
– Istnieje konieczność przeanalizowania i uregulowania kwestii poszanowania prawa wszystkich ofiar do zadośćuczynienia, niezależnie od narodowości, tożsamości etnicznej czy kraju pochodzenia – podkreślił Arkadiusz Mularczyk w rozmowach z parlamentarzystami-członkami Zgromadzenia.
– Istotne jest nie tylko jednoznaczne przyjęcie odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej i finansowej przez państwo niemieckie, ale również zbadanie sytuacji, w których nie udało się ustanowić odpowiednich ram prawnych w związku z brakiem porozumienia pokojowego lub odpowiednich umów dwustronnych – ocenił pos. Mularczyk.
Przewodniczący Delegacji wskazywał na ogromne i często nieodwracalne szkody, które ograniczyły dobrobyt i rozwój krajów najechanych i okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Celem wniosku ws. rezolucji jest gruntowne zbadanie sprawy braku odszkodowań i uniemożliwienia uzyskania odpowiedniego zadośćuczynienia za doznane krzywdy, jak również przeprowadzenie otwartej i szczerej debaty na forum Rady Europy.
Wniosek został poparty przez 36 parlamentarzystów-członków Zgromadzenia z następujących krajów członkowskich Rady Europy: Azerbejdżan, Francja, Holandia, Litwa, Polska, Rumunia, Serbia, Szwecja , Ukraina, Węgry, Wielka Brytania. Zgodnie z § 25 Regulaminu Zgromadzenia wniosek ws. rezolucji musi być podpisany przez co najmniej 20 przedstawicieli lub zastępców przedstawicieli należących do co najmniej 5 delegacji narodowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kos/ par/
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl