Wiadomości Polska Biznes i finanse ULMA CONSTRUCCION POLSKA SA (1/2023) Aktualizacja informacji dotyczącej wpływu konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy na sytuację Spółki zależnej Emitenta.
Biznes i finanse

ULMA CONSTRUCCION POLSKA SA (1/2023) Aktualizacja informacji dotyczącej wpływu konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy na sytuację Spółki zależnej Emitenta.

W związku zakończeniem roku 2022 oraz przygotowaniem do opublikowania wstępnych danych finansowych i operacyjnych Grupy Kapitałowej ULMA Construccion Polska S.A. za 4 kwartały 2022 roku, Zarząd ULMA Construccion Polska S.A. („Emitent”) przekazuje aktualizację informacji na temat ryzyka wpływu wydarzeń związanych z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy na wyniki ULMA Opalubka Ukraina sp. z o.o. („Spółka Zależna”), a tym samym i na skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Kapitałowej ULMA Construccion Polska S.A. („Grupa Kapitałowa”).

W ciągu 2022 roku, począwszy od momentu wybuchu wojny w lutym 2022 roku, Zarząd Emitenta na bieżąco współpracował z Zarządem Spółki Zależnej nad zabezpieczeniem pracowników spółki oraz jej majątku.

W szczególności już od II-ego kwartału 2022 roku Zarząd Spółki Zależnej poczynił starania w celu:

1. zakupienia środków ochrony osobistej, w tym urządzeń niezbędnych dla kontynuacji funkcjonowania tak magazynów, jak i biur. W tym czasie zostały zakupione także agregaty prądotwórcze pozwalające na utrzymanie ciągłości pracy w okresach włączeń prądu. Istotnym wsparciem było również zabezpieczenie możliwości pracy zdalnej dla pracowników biurowych.

2. potwierdzenia majątku Spółki Zależnej na czynnych kontraktach i budowach, będących w posiadaniu klientów spółki. W szczególności, prace kontrolne zmierzały do otrzymania stosownych potwierdzeń, zgodnych z wymogami prawa i przepisami księgowymi, wskazujących na faktyczne posiadanie przez klientów spółki przekazanego w najem majątku oraz dokonania inspekcji placów budów przez pracowników Spółki Zależnej. Należy przy tym wskazać, że czynności te były skutecznie kontunuowanie do końca ubiegłego roku.

Przez cały 2022 rok magazyny Spółki Zależnej pracowały nieprzerwanie, dzięki czemu możliwe było z jednej strony zwożenie sprzętu z czynnych budów na Ukrainie, jak również przemieszczanie sprzętu z rejonów bardziej narażonych atakami militarnymi (tj. Odessa lub Dniepr) do rejonów relatywnie spokojnych, jak Kijów czy Lwów, lub nawet to Polski.

Ponadto spółka Zależna dokonała spisu z natury majątku zlokalizowanego na placach magazynowych w dwóch okresach tj. w lipcu 2022 roku oraz w listopadzie 2022 roku (ta ostatnia inwentaryzacja dokona została w obecności pracowników niezależnego audytora). Wspomniane działania inwentaryzacyjne zostały odpowiednio, i stosownie do wymogów formalnych, udokumentowane i ujęte w sprawozdaniach finansowych Spółki Zależnej w minionych okresach.

Warto również wskazać na fakt, że zgodnie z zasadami księgowymi majątek trwały w dalszym ciągu podlega amortyzacji, która konsekwentnie i stopniowo obniża jego wycenę bilansową, a dodatkowe jednorazowe zdarzenie związane z dewaluacją hrywny wobec koszyka walut w tym wobec PLN o 16,6% w lipcu 2022 spowodowało spadek tej wyceny bilansowej denominowanej w walucie funkcjonalnej, jaką dla celów raportowania skonsolidowanego jest PLN.

Według prognozowanego stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku, udział majątku trwałego oraz zapasów Spółki Zależnej liczony wg wartości netto w PLN spadł do poziomu 7,01% z poziomu 13,63% odnotowanego na dzień

31 grudnia 2021 roku.

Niezależnie od powyższych faktów, w ciągu minionego okresu uległo również zmianie obiektywne postrzeganie formuły konfliktu militarnego na Ukrainie.

Wobec wielu informacji o udzielanej Ukrainie pomocy militarnej przez poszczególne państwa EU oraz przez USA, dzięki której kraj ten coraz skuteczniej może się bronić przed atakami, jak również w obliczu informacji o skuteczności obrony przed atakami rakietowymi, Zarząd Emitenta pragnie wskazać, że ryzyko zniszczenia sprzętu szalunkowego lub utraty kontroli nad nim przez Spółkę Zależną zmieniło charakter z systemowego na incydentalne.

W poprzednich okresach Zarząd Emitenta wspólnie z Zarządem Spółki zależnej monitorował przebieg wojny, analizował oraz wewnętrznie kwantyfikował różne scenariusze eskalacji konfliktu, badając przy tym, które z regionów mogą być bardziej, a które mniej zagrożone potencjalną inwazją ze strony Federacji Rosyjskiej, określając przy tym prawdopodobieństwo takich zdarzeń.

Obecnie wobec wyżej wymienionych faktów, otrzymanej dokumentacji księgowej sporządzonej w oparciu o czynności faktyczne wskazane powyżej oraz wobec braku przesłanek do budowania kolejnych negatywnych scenariuszy rozwoju konfliktu zbrojnego, Zarząd Emitenta zdecydował się na ograniczenie wysokości odpisu na ryzyko trwałego zniszczenia majątku Spółki Zależnej tylko do tej części, która nie została potwierdzona przez klientów spółki lub tej, która pozostaje na terytorium okupowanym przez agresora. Jej wysokość na poziomie skonsolidowanym Grupowy Kapitałowej wyniesie 436 tys. zł, co spowoduje odwrócenie wcześniej utworzonej rezerwy w wysokości 3 933 tys. zł wg staniu na 31 grudnia 2022 roku.

Niezależnie od powyższego, Zarząd Grupy Kapitałowej w dalszym ciągu i na bieżąco będzie monitorował rozwój wydarzeń oraz dokonywał stosownych powiadomień i publikacji w tym zakresie.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version