Sejm 13 stycznia 2023 roku uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Trafiła ona teraz do Senatu. Jeśli senatorowie zgłoszą poprawki, to regulacja wróci do Sejmu, który zmiany przyjmie lub odrzuci. Następnie trafi do podpisu prezydenta.
Oczywiście nowelizacja dotyczy głównie zagadnień związanych z przemocą domową, ale w czasie prac w komisji sejmowej pojawił się nowy przepis (art.13) uchylający rozwiązanie, z którego korzystały osoby niepełnosprawne, najpierw w trakcie trwania stanu epidemii, a potem stanu zagrożenia epidemicznego, który de facto obowiązuje nadal. Dzięki niemu mogły one korzystać z ulg i uprawnień im przysługującym, chociażby karty parkingowej, pobierać świadczenia i zachować ważność orzeczeń, które traciły ją po 8 marca 2020 roku bez konieczności stawiania się przed komisją w trakcie trwania pandemii.
„To było wielkie udogodnienie, bo pomimo tego, że orzeczenie o niepełnosprawności dla córki otrzymałam na rok, to było ono ważne przez kolejne miesiące trwania stanu zagrożenia epidemicznego. Oszczędziło to wiele stresu i czasu. Nie musiałyśmy stawiać się przed komisją orzekającą o niepełnosprawności po raz kolejny i to w środku trwania epidemii, prosić lekarza o wystawienie kolejnego zaświadczenia, że córka nadal ma nieuleczalną chorobę – cukrzycę typu 1. Niezbędne jest ono do tego, by ubiegać się o orzeczenie. Ważne jest ono 30 dni i to jest zastanawiające, bo sama choroba potrwa niestety nieco dłużej – do końca życia córki, a ważność zaświadczenia lekarskiego wygasa po miesiącu, orzeczenia zazwyczaj po roku” – mówi mama dziecka z insulinozależnością.
Zgodnie z zapisami ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (zwanej potocznie ustawą covidową) orzeczenia, które traciłyby moc w czasie epidemii byłyby ważne jeszcze przez 60 dni od momentu zniesienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, jednak z jednym zastrzeżeniem. Gdyby osobie z niepełnosprawnością udało się otrzymać nowe orzeczenie, to stare traciłoby oczywiście swą moc z dniem wydania nowego dokumentu.
Stan epidemii wprowadzono w Polsce 20 marca 2020 roku. Natomiast 16 maja 2022 roku zastąpiono go stanem zagrożenia epidemicznego, który przedłużono pod koniec ubiegłego roku kolejny raz. Tym razem do 31 marca 2023 roku.
- Senat: https://www.senat.gov.pl/prace/druki/page,2.html
- Sejm: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=AA34F2FC0A535AA2C12589050033EA59
Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl