Wiadomości Polska Biznes i finanse MF: ruszają konsultacje publiczne ws. sprawozdawczości platform cyfrowych (komunikat)
Biznes i finanse

MF: ruszają konsultacje publiczne ws. sprawozdawczości platform cyfrowych (komunikat)

Ministerstwo Finansów informuje:

Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje publiczne projektu ustawy wdrażającej unijną dyrektywę DAC7.

Nowe przepisy ujednolicą obowiązki sprawozdawcze operatorów platform cyfrowych, co przyczyni się do ograniczenia szarej strefy w internecie.

Uwagi do projektu można zgłaszać do 1 marca 2023 r.

„Zaprosiliśmy do konsultacji publicznych około 100 podmiotów i związków zrzeszających podmioty rynkowe. Naszym celem jest jak najszybsze wdrożenie dyrektywy DAC7” – mówi Marcin Lachowicz, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

Zgodnie z projektem, operatorzy platform cyfrowych będą przekazywać szefowi KAS informacje o sprzedawcach, którzy zawierali transakcje za pośrednictwem ich platform. Poza informacjami pozwalającymi na identyfikację operatora platformy chodzi m.in. o dane identyfikacyjne sprzedawcy, wynagrodzenie jakie uzyskał za pomocą platformy czy dane o jego rachunku finansowym.

„Obecnie operatorzy platform cyfrowych są zobowiązani do przedstawiania informacji i danych dotyczących sprzedawców na żądanie organów w ramach toczących się postępowań. Po wejściu w życie konsultowanej ustawy przekazywanie danych będzie odbywało się w ustrukturyzowany sposób, dzięki czemu organy podatkowe w wielu aspektach nie będą musiały indywidualnie zwracać się o ich przekazanie. W efekcie znacząco zostanie ograniczona szara strefa działalności za pośrednictwem internetu” – mówi Marcin Lachowicz.

Nowe przepisy ułatwią też wymianę informacji między krajami Unii Europejskiej. Operator, działający w kilku krajach członkowskich, będzie mógł przekazać dane o sprzedawcach tylko w jednym państwie. Ważne jednak, by poinformował o wybranym państwie organy podatkowe we wszystkich innych krajach, w których działa (w przypadku operatorów z Unii Europejskiej) lub zarejestrował się w jednym z państw członkowskich (jeśli jest operatorem z państwa spoza Unii Europejskiej, które nie ma zawartej odpowiedniej umowy z krajami członkowskimi). Państwa członkowskie Unii Europejskiej wymienią się wówczas informacjami między sobą.

Raportowaniu nie będą podlegać sprzedawcy, którzy zawarli w okresie sprawozdawczym mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, jeżeli ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło 2 000 euro. Ma to na celu wykluczenie okazjonalnych sprzedaży, najczęściej prywatnych rzeczy jak ubrania lub książki.

W trakcie konsultacji publicznych planowane są spotkania z przedstawicielami rynku. Będzie to również możliwość do wstępnej dyskusji z pracownikami resortu, odpowiadającymi na przygotowanie narzędzi do raportowania przez operatorów platform cyfrowych.

Pełna treść projektu wraz z uzasadnieniem znajduje się na stronie BIP RCL pod numerem UC136.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version