„Czuję pełen ciężar dodatkowej odpowiedzialności w związku z objęciem nowej roli w tych historycznych czasach, przez które przechodzimy. Jestem również pełen pokory z powodu zaufania, jakim mnie obdarzono, i wiem, że od Rygi po Kijów, od Warszawy po Tallin i Wilno mamy najlepsze zespoły, które są gwarantem, że we wszystkich tych krajach utrzymamy tempo transformacji w celu pozostawienia za sobą biznesu papierosowego, poprzez udostępnienie dorosłym palaczom alternatywnych produktów bezdymnych” – mówi Michał Mierzejewski, wiceprezydent Philip Morris International na Europę Północno-Wschodnią.
Utworzenie klastra z Ukrainą, Polską i krajami Bałtyckimi jest szczególnie znaczące, nie tylko ze względu na wspólne wartości oraz dziedzictwo, lecz także w związku z podobną determinacją stawiania czoła niepewnym perspektywom i ich makroekonomicznym przeciwnościom, czego dobrym przykładem jest udzielanie pomocy humanitarnej i wsparcia ukraińskim pracownikom PMI oraz ich rodzinom. Philip Morris przekazał ponad 43 mln zł właśnie na pomoc humanitarną.
„Geograficznie jesteśmy blisko z Ukrainą, a jako społeczeństwo w pełni jednoczymy się w obliczu trudnej sytuacji naszych sąsiadów. Od samego początku tej wojny Polska i Polacy, ale też Estończycy, Łotysze i Litwini natychmiast włączyli się w działania pomocowe. W globalnych strukturach Philip Morris 4 tys. naszych pracowników z blisko 80 krajów z całego świata zainicjowało wewnętrzny ruch globalnej solidarności, zbierając kilka milionów złotych dla Ukrainy, a firma podwoiła to wsparcie. Polska i kraje Bałtyckie odgrywały i nadal odgrywają kluczową rolę we wspieraniu naszych sąsiadów – średnio co piąty nasz pracownik w Polsce działa jako wolontariusz” – przypomina Michał Mierzejewski. „Teraz zacieśniamy również nasze więzi biznesowe. Jestem niezwykle dumny, że mogę być liderem w czasie tych ważnych zmian. Przewodzenie transformacji naszej firmy na polskim rynku i budowanie przyszłości bez dymu, od początku było dużym przedsięwzięciem, które realizowałem przez ostatnie lata z pasją i pełnym zaangażowaniem. Objęcie nowego stanowiska to duża odpowiedzialność, ale też duże wyzwanie. Jestem przekonany, że na tym fundamencie ludzkiej życzliwości i zaufania, którego jesteśmy świadkami od ponad roku, jesteśmy w stanie wspólnie z Ukrainą zbudować w naszym regionie coś dobrego” – dodaje Michał Mierzejewski.
Michał Mierzejewski z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją karierę w Philip Morris rozpoczął w 2004 roku. Od 2008 roku był członkiem zarządu oraz dyrektorem ds. korporacyjnych. Z kolei od 2013 roku odpowiadał również za kraje Bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia). Przez ostatnie lata z sukcesami pełnił rolę prezesa oraz dyrektora zarządzającego w Polsce oraz krajach Bałtyckich, przewodząc bezdymnej transformacji firmy oraz zapewniając stały wzrost biznesu w całym klastrze. Dobrym tego przykładem są m.in. wyniki osiągnięte w roku 2022 na rynku litewskim, gdzie udział wyrobów tytoniowych do podgrzewania jest największy wśród krajów regionu (27%), a w samym Wilnie kształtuje się na poziomie 38%. Do 2025 roku połowa globalnych przychodów firmy ma pochodzić z produktów o potencjalnie mniejszej szkodliwości niż papierosy, czyli z tzw. produktów bezdymnych, które nie są wolne od ryzyka, jednak stanowią lepszą alternatywę dla pełnoletnich osób palących niż kontynuowanie palenia.
Spółki PMI w Polsce:
Philip Morris Polska jest największą firmą tytoniową w kraju oraz jednym z największych pracodawców, dającym zatrudnienie ok. 7000 osób na terenie całego kraju.
W skład grupy wchodzą spółki odpowiadające za sprzedaż i dystrybucję produktów, nowoczesne centrum produkcyjne, firma odpowiedzialna za kontraktowanie i skup liści tytoniu oraz Europejskie Centrum Zintegrowanych Usług Biznesowych w Krakowie. Centrum zapewnia wsparcie i obsługę z zakresu finansów, IT, HR i procesów zakupowych dla większości spółek firmy w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Firma współpracuje z ok. 2000 polskich plantatorów tytoniu.
Fabryka Philip Morris International w Krakowie jest największym centrum produkcyjnym PMI w Europie oraz jednym z najnowocześniejszych i największych na świecie. Obecnie ok. 70 proc. produkcji krakowskiej fabryki trafia na eksport i jest sprzedawana na ponad 60 rynkach. Do tej pory Philip Morris International zainwestował w Polsce ponad 21 mld zł.
Philip Morris International (PMI) przewodzi transformacji w branży tytoniowej, a celem firmy jest stworzenie przyszłości wolnej od dymu tytoniowego i ostateczne zastąpienie papierosów produktami wolnymi od dymu, z pożytkiem dla dorosłych palaczy, którzy w przeciwnym razie nadal paliliby papierosy, z korzyścią dla społeczeństwa, a także samej firmy oraz jej akcjonariuszy.
Aby uzyskać więcej informacji odwiedź strony: www.pmi.com i www.pmiscience.com.
KONTAKT:
Adam Suchenek
Head of Communications
rzecznik prasowy Philip Morris Polska
tel. (22) 606 2222, (+48) 601 39 00 89
e-mail: PMPLbiuroprasowe@pmi.com
www: www.philipmorris.pl
Źródło informacji: Philip Morris
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl