Biznes i finanse

Jak skutecznie przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP

Co warto wiedzieć o Niskich Podatkach?

Program Niskich Podatków to wyjątkowa możliwość wspierania organizacji pożytku publicznego poprzez przekazanie 1,5% podatku PIT. To duża szansa dla podatników, aby wspierać wybrane przez siebie cele charytatywne.

Uczniowie i uczennice jednej z podwarszawskich szkół podstawowych mieli okazję sprawdzić się w tworzeniu gier podczas zajęć w Kinguin Esports Performance Center. Była to świetna okazja, aby zapoznać się z zasadami tworzenia gier i zdobyć podstawową wiedzę na temat grywalizacji. Wraz ze wzrostem popularności gier wśród młodych ludzi, tworzenie gier staje się coraz bardziej fascynujące.

Jeśli chcesz wspomóc organizacje pożytku publicznego, ale nie wiesz od czego zacząć, wyjaśniamy najważniejsze kroki:

  • Ustal, której OPP chcesz przekazać 1,5% podatku.
  • Złóż deklarację PIT i wpisz kwotę na rzecz OPP, którą chcesz przekazać do 30 czerwca 2023 r.
  • Organizacja pożytku publicznego, którą wybrałeś/aś, musi zgłosić do urzędu skarbowego aktualny numer konta bankowego.
  • Podatnik może otrzymać potwierdzenie przekazanego 1,5% podatku w formie zaświadczenia.

W ten sposób, dzięki Niskim Podatkom, mamy możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu możemy wspierać wybrane przez siebie cele charytatywne. Zmiany wprowadzone w ramach Niskich Podatków stwarzają wyjątkową okazję do tego, aby wspierać innych i przyczyniać się do zmiany na lepsze.

Niskie Podatki to doskonały sposób na wsparcie wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego i dają szansę na aktywne wspieranie ważnych przedsięwzięć społecznych. Przekazując 1,5% podatku, możemy przyczynić się do rozwoju lokalnej społeczności i uczynić świat lepszym miejscem.

Przekazanie 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego

Podatnik, który w ubiegłym roku korzystał z tej możliwości i chce złożyć zeznanie podatkowe za 2022 r. w usłudze Twój e-PIT, będzie miał wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał. Można jednak tę organizację zmienić lub wskazać cel szczegółowy, by środki były odpowiednio wykorzystane.

Emeryt lub rencista może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36, a także złożyć oświadczenie PIT-OP. Urząd skarbowy wtedy przekaże wskazanej organizacji 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym. Co ważne, PIT-OP złożony do 2 maja 2023 r. będzie obowiązywał na kolejne lata, a emeryt lub rencista będzie mógł w kolejnych latach wycofać lub zmienić wyrażoną zgodę na przekazanie OPP.

Pamiętaj! Urząd skarbowy przekaże środki OPP jedynie, jeśli podatnik zapłacił w terminie należny podatek.

  • Upewnij się, że dokonujesz wyboru poprawnej organizacji
  • Pamiętaj, że PIT-OP obowiązuje na kolejne lata
  • Zapłać w terminie należny podatek

Dzięki przekazaniu 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, możesz wesprzeć wybraną przez siebie organizację, a jednocześnie pomóc innym. Bądź odpowiedzialny i wybierz organizację, która skutecznie wykorzysta Twoje wsparcie!

Obowiązki podatnika i organizacji pożytku publicznego związane z podatkiem PIT

Warunkiem przekazania środków dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) jest zapłata przez podatnika podatku należnego w pełnej wysokości nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Aby urząd skarbowy mógł przekazać OPP środki z zeznania za 2022 r. podatnik musi zapłacić podatek do 30 czerwca 2023 r. Zapłacony podatek jest podstawą obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP:

  • OPP powinny złożyć do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy
  • Podatnik powinien uiścić pełną kwotę podatku należnego nie później niż w ciągu 2 miesięcy od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego

Organizacje, które w ubiegłych latach zgłosiły do urzędu skarbowego numer rachunku bankowego jako właściwy do przekazania środków z PIT i jest on nadal aktualny, nie muszą podejmować żadnych czynności. Natomiast OPP, które chcą w tym roku otrzymać środki z PIT powinny to zrobić do 30 czerwca 2023 r.

Pamiętaj, że wszelkie informacje zawarte w komunikacie publikowane są bez zmian, a za jego treść ponosi odpowiedzialność nadawca.

Dokonując wpłaty podatku, zapewnisz wsparcie dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego oraz pomożesz w realizacji jej celów!


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM