Wiadomości Polska Nauka i technologie Skąd komórki po podziale znają swą “tożsamość” w organizmie?
Nauka i technologie

Skąd komórki po podziale znają swą “tożsamość” w organizmie?

Chociaż komórki w jednym organizmie dysponują tym samym DNA, to nie wszystkie działają w ten sam sposób. Komórki nerwowe nawet z wyglądu nie przypominają komórek serca czy kości, a funkcje komórek w błędniku różnią się od roli komórek układu odpornościowego – albo np. komórek w kubkach smakowych na języku. Takie wyspecjalizowane komórki jednak co jakiś czas muszą się namnażać – w ramach mitozy, dając początek kolejnym pokoleniom komórek. A w procesie tym muszą jakoś przekazać informację o swojej „tożsamości”. Nowe komórki, które pojawiają się w trzustce, muszą przecież skądś wiedzieć, że powinny raczej produkować enzymy trawienne, a nie – jak komórki siatkówki oka – przetwarzać informacje o świetle.

Badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie w swojej publikacji w Cellular and Molecular Life (https://link.springer.com/article/10.1007/s00018-022-04651-1) zastanawiali się nad pytaniem, jak w komórce zapisywana jest jej „tożsamość” w organizmie.

Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95304%2Cskad-komorki-po-podziale-znaja-swa-tozsamosc-w-organizmie.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version