Nauka i technologie

Odkrycie w Starej Dongoli: Polacy odkryli bloki z hieroglifami cofające historię miasta o tysiąc lat

Faraońska świątynia odkryta w Starej Dongoli

Polscy archeolodzy odkryli faraońską świątynię w Starej Dongoli. Jest to najwcześniejsze świadectwo działalności budowlanej w mieście, które może cofnąć historię miasta o tysiąc lat.

Stara Dongola jest miejscem odkryć archeologicznych, jakich nie natrafiono dotychczas w tak wczesnym okresie. Przekazuje dr Dawid F. Wieczorek z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Odkryty obiekt pochodzi z 1 połowy I tysiąclecia p.n.e. i jest pozostałością po XXV dynastii, faraonach panujących w północno-wschodniej Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Co zostało odkryte?

W trakcie tegorocznych badań w Starej Dongoli archeolodzy znaleźli kamienne bloki pokryte hieroglifami oraz zdobione figuralnie. Świadczy to o wielkiej wartości historycznej tego miejsca.

Makuria, której stolicą była Stara Dongola, była potężnym królestwem, zajmującym obszar pomiędzy II a V kataraktą nilową.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć?

Odkrycie faraońskiej świątyni w Starej Dongoli może mieć duży wpływ na naszą wiedzę o historii tego miejsca. Pochodzące z 1 połowy I tysiąclecia p.n.e. świadectwa działalności budowlanej może cofnąć historię miasta o tysiąc lat. Możemy być pewni, że odkrycie to będzie miało duży wpływ na odtworzenie dziejów Starnej Dongoli i rozwinięcie naszej wiedzy na temat historii Afryki.

Zagłębienie w temat

Aby lepiej zgłębić temat odkryć archeologicznych w Starej Dongoli, warto zapoznać się z następującymi materiałami:

  • Archeologia w Królestwie Nubii Makuria – Polska Misja w Starej Dongoli w Sudanie
  • Bramy miasta w Starej Dongoli i ich struktury obronne w kontekście średniowiecznego planowania miejskiego w nubińskim Sudanie
  • Badania wykopaliskowe w Starej Dongoli w 2016 roku

Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM