Polityka i społeczeństwo

Ułatwiamy postępowania cywilne: nowe rozwiązania w sądownictwie

Nowe rozwiązania wprowadzone w Kodeksie postępowania cywilnego

  • Ustalona została wyłączna właściwość sądu w miejscu zamieszkania powoda w sprawach frankowych na okres 5 lat
  • Podniesiona została wartość sporu z 75 tys. zł do 100 tys. zł
  • Wprowadzono nowe postępowanie z udziałem konsumentów, które wzmocni ich pozycję procesową

Nowe rozwiązania wprowadzone w Kodeksie postępowania cywilnego pozwolą skuteczniej i szybciej dochodzić swoich praw na drodze sądowej oraz odciążą sądy okręgowe od nadmiaru spraw. Dzięki temu wszystkie procesy przebiegają sprawniej, a przedsiębiorcy i konsumenci mają równe szanse w procesie sądowym.

Usprawnienie systemu alimentów

Nowelizacja wprowadza także usprawnienia w systemie alimentów. Ma to ułatwić dostęp do postępowań alimentacyjnych. Nowe przepisy mają umożliwić szybkie ustalenie i wymierzenie alimentów – na przykład w sprawach, w których istnieje zagrożenie, że zobowiązany do alimentów ucieknie za granicę.

Ponadto, wprowadzono nowe wymogi dotyczące wniosku o alimenty. Ma to zwiększyć jego przejrzystość i ułatwić jego rozpatrywanie.

Nowelizacja wprowadziła także zmiany w zakresie postępowań w sprawach o alimenty, w których stronami są małoletni. W szczególności wprowadzono możliwość wystąpienia z wnioskiem o alimenty przez rodzica małoletniego. Ponadto, rodzic lub opiekun prawny małoletniego ma obowiązek obserwować postępowanie alimentacyjne i w razie potrzeby dostarczać informacje, które umożliwią ustalenie lub zmianę wysokości alimentów.

Kompleksowe usprawnienia w systemie postępowań sądowych oraz w zakresie alimentów z pewnością przyczynią się do poprawy jakości i przyśpieszenia postępowań sądowych, przy jednoczesnym zwiększeniu praw obywateli do zabezpieczenia ich roszczeń.

Usprawnienia wprowadzone przez nowelizację:

  • Poszerzono katalog niedopuszczalnych wniosków o wyłączenie sędziego
  • Usprawnienie przebiegu posiedzeń przygotowawczych
  • Zwiększenie dostępu wierzycieli do zabezpieczenia roszczeń pieniężnych
  • Udoskonalenie elektronicznej licytacji komorniczej
  • Ułatwienie dostępu do postępowań alimentacyjnych
  • Wprowadzenie możliwości wystąpienia z wnioskiem o alimenty przez rodzica małoletniego
  • Obowiązek obserwacji postępowania alimentacyjnego przez rodzica lub opiekuna prawnego dziecka

Nowe przepisy wprowadzają szereg usprawnień, które pozwolą uczynić postępowania sądowe bardziej przejrzystymi, szybszymi i bardziej dostępnymi dla wszystkich stron. Dzięki temu postępowania sądowe będą zgodne z zasadą niedyskryminacji oraz zapewnią szybsze zabezpieczenie roszczeń, a także zapobiegną wykorzystywaniu procedur sądowych w celu uchylania się od obowiązku alimentacyjnego.

Nowe rozwiązanie w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji komorniczej

W przepisach o planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji komorniczej wprowadzono nowe rozwiązanie. Pozwala ono zaspokoić nie tylko bieżące i zaległe alimenty, lecz również przyszłe. Oznacza to, że np. w przypadku sprzedaży nieruchomości dłużnika, należności wierzyciela alimentacyjnego mogą być zaspokojone na wiele lat do przodu.

Ochrona dóbr osobistych

W postępowaniach dotyczących naruszenia dóbr osobistych wprowadzono zasadę uniwersalną dla wszystkich tego rodzaju spraw. Jeżeli pozwany nie opublikuje w odpowiednim terminie stosowanej treści przeprosin, sąd będzie mógł nakazać ich opublikowanie na łamach ogólnodostępnego Monitora Sądowego i Gospodarczego. Koszty publikacji oświadczenia w Monitorze pokryje pozwany. Treść będą mogły w całości powielać inne media z podaniem źródła publikacji. Sąd będzie mógł również nałożyć na pozwanego do 15 tys. zł grzywny. Stosowane obecnie gigantyczne koszty przeprosin, sięgające nawet ok. miliona złotych, prowadzą do tamowania wolności słowa. Są zastraszaniem uczestników dyskursu publicznego i mają na celu paraliżowanie debaty.

  • Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę.
  • Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

Podsumowując, nowe rozwiązania w zakresie planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji komorniczej oraz ochrony dóbr osobistych są niezwykle ważne i istotne. Pozwolą one na skuteczne działanie w razie naruszenia prawa oraz zapewnią lepszą ochronę praw obywateli.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM