Polityka i społeczeństwo

Nowy tytuł: „120 dni na ocenę wniosków w ramach Funduszu Energii Odnawialnej – jak wybierać projekty?

Podsumowanie

Dokument „Zasady wyboru projektów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027” określa m. in. systematykę kryteriów wyboru projektów, planowanie i przeprowadzanie naborów oraz metodę doboru próby do weryfikacji oświadczeń o bezstronności osób oceniających. Ocena merytoryczna każdego z projektów wybieranych w konkursie będzie trwać maksymalnie 120 dni w przypadku największych naborów.

Dokument, który został zatwierdzony 10 marca 2023 r. zawiera również szereg innych, istotnych zasad, które pomogą w wyłonieniu najlepszych projektów do dofinansowania. Wszystko to zostało zaprojektowane z myślą o tym, aby procesy oceny i wdrażania projektów odbywały się w sposób jak najbardziej przejrzysty i sprawny.

Jak wygląda ocena?

Ocena projektów będzie się składać z dwóch etapów. Pierwszy to ocena formalna, drugi zaś merytoryczna. Ocena merytoryczna będzie zależna od liczby wniosków złożonych w naborze, w zależności od tego, czy będzie to mały (do 200 wniosków), średni (201-400 wniosków) czy duży (powyżej 400 wniosków) konkurs. W przypadku największych naborów, czyli powyżej 400 wniosków, czas oceny merytorycznej może wynosić nawet 120 dni.

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że dokument „Zasady wyboru projektów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027” obowiązuje wszystkie podmioty i instytucje, które ubiegają się o dofinansowanie z programu FERS. Dzięki tym zasadom proces oceny i wyboru projektów będzie przebiegał w sposób jak najbardziej przejrzysty i sprawny.

Główne kierunki wsparcia FERS

  • rozwijanie umiejętności;
  • zapewnienie opieki nad dziećmi i godzenie życia zawodowego i prywatnego;
  • zwiększenie dostępności i usług dla osób z niepełnosprawnościami;
  • wzmocnienie spójności społecznej i zdrowia;
  • wspieranie innowacji społecznych;
  • udzielanie pomocy technicznej.

Program FERS to ogromna szansa dla polskich samorządów na realizację projektów społecznych i zmianę jakości życia mieszkańców. Warto wykorzystać ten czas, aby wzmocnić lokalne społeczności i stworzyć im komfortowe życie na własnym terenie.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM