Polityka i społeczeństwo

Gospodarcze wyzwania współczesnego świata: Przegląd Marcowego Posiedzenia Rady ECOFIN w Brukseli

Polityka fiskalna w 2024 roku

Rada ECOFIN zatwierdziła również wytyczne dla polityki fiskalnej w 2024 r. Polska apeluje o zachowanie elastyczności w stosowaniu tych wytycznych, zwłaszcza w kontekście zmian odnotowywanych w gospodarce. Rada przyjęła również projekt ustawy budżetowej UE na 2020 r., który przewiduje wzrost wydatków o 9,7% w stosunku do roku 2019.

Gospodarczy i finansowy wpływ agresji Rosji na Ukrainę

Uczestnicy uznali, że gospodarczy i finansowy wpływ agresji Rosji na Ukrainę jest bardzo poważny. Z tego powodu Rada potępiła aneksję Krymu przez Rosję i wzywa do zastosowania zaostrzonych sankcji wobec Rosji i Białorusi. Polska minister finansów podkreśliła, że wsparcie finansowe, humanitarne i wojskowe dla Ukrainy jest niezbędne, aby odbudować gospodarkę i utrzymać stabilność finansową.

  • Polska poparła konkluzje w sprawie zarządzania gospodarczego UE.
  • Polska wystosowała apel o zachowanie elastyczności w stosowaniu wytycznych dla polityki fiskalnej w 2024 roku.
  • Polska podkreśliła potrzebę kontynuowania wsparcia finansowego, humanitarnego i wojskowego dla Ukrainy.
  • Rada ECOFIN potępiła aneksję Krymu przez Rosję i wzywa do zastosowania zaostrzonych sankcji wobec Rosji i Białorusi.

W związku z powyższym, Polska zobowiązuje się do kontynuowania i wzmacniania współpracy z instytucjami międzynarodowymi i oficjalnymi organizacjami państwowymi w celu zwalczania przestępczości zorganizowanej, w tym przemytu towarów i ludzi, a także wspierać wysiłki na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Polska jest gotowa uczestniczyć w procesie tworzenia bezpiecznego i stabilnego środowiska w Europie.

Konkluzje Rady

Rada przyjęła konkluzje w sprawie wytycznych polityki fiskalnej na 2024 r., w których państwa członkowskie zobowiązały się do:

  • ścisłej współpracy w zakresie polityki fiskalnej w celu zapewnienia zrównoważonego wzrostu gospodarczego i wyników budżetowych;
  • zapewnienia, że polityki fiskalne będą przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego;
  • zapewnienia, że polityka fiskalna będzie wspierać innowacje i inwestycje w nowe technologie;
  • zapewnienia, że polityka fiskalna będzie sprzyjać wzmocnieniu wzrostu gospodarczego w regionach i krajach;
  • zapewnienia, że polityka fiskalna będzie wspierać wszechstronny rozwój społeczny;
  • zapewnienia, że polityka fiskalna będzie sprzyjać długofalowej wydolności finansowej i zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu;
  • zapewnienia wsparcia dla Ukrainy w jej procesie powojennej odbudowy.

Ministrowie zgodzili się, że polityka fiskalna powinna być prowadzona w sposób zrównoważony i wspierać wszechstronny rozwój gospodarczy. Powinna być ona ukierunkowana na wzmocnienie wzrostu gospodarczego w regionach i krajach, a także wspierać innowacje i inwestycje w nowe technologie. Co więcej, powinna ona sprzyjać długofalowej wydolności finansowej i zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu oraz wspierać wszechstronny rozwój społeczny.

Ministrowie zgodzili się również, że wytyczne polityki fiskalnej powinny zawierać wsparcie dla Ukrainy w jej procesie powojennej odbudowy. Powinny one również uwzględniać ochronę środowiska naturalnego i przyczyniać się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Uważamy, że wytyczne polityki fiskalnej powinny być elastyczne i uwzględniać potrzeby czasu oraz zmieniające się wyzwania, z którymi mają do czynienia państwa członkowskie. W ten sposób będą one w stanie zapewnić zrównoważony wzrost gospodarczy oraz wyniki budżetowe, a także przyczyniać się do społecznego i ekonomicznego rozwoju całej Unii Europejskiej.

Dalsza pomoc Ukrainie

Polska nadal podkreśla potrzebę dalszego wsparcia dla Ukrainy w postaci finansowego, humanitarnego i wojskowego. Polska z zadowoleniem przyjęła propozycję Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od początku wojny aktywnie wspiera Ukrainę. Aby dalsze wsparcie było możliwe konieczne jest utworzenie Funduszu i wkłady z państw członkowskich. Polska zadeklarowała chęć przyłączenia się do wspomnianego Funduszu.

Rezultaty

Rada odniosła sukces w kwestii przyjęcia decyzji zatwierdzającej zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) Finlandii, co pozwoli na realizację zielonej transformacji i zwiększenia odporności energetycznej UE oraz jej państw członkowskich. Wyrażono także zadowolenie z propozycji Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które pozwolą na dalsze wsparcie Ukrainy. Polska zadeklarowała chęć kontrybuowania do wspomnianego Funduszu, w celu umożliwienia odbudowy infrastruktury w Ukrainie.

Konkluzja

Odniesiony sukces pozwala nam wierzyć, że wspólnym wysiłkiem państw członkowskich, Ukraina będzie mogła odzyskać stabilność finansową, a także uzyskać niezależność energetyczną i dojść do porozumienia z Rosją w kwestii wojny. To wszystko wykorzystując wielokierunkowe działania, w tym:

  • Wsparcie finansowe – jest konieczne do odbudowy infrastruktury oraz dalszego wsparcia dla Ukrainy.
  • Sankcje – są niezbędne do zahamowania zbrodni wojennych w Ukrainie.
  • Wkłady z państw członkowskich – są potrzebne do utworzenia Funduszu, który umożliwi dalsze wsparcie Ukrainy.

Tylko współpraca i połączone działania mogą przyczynić się do uzyskania pokoju i stabilności finansowej w tym regionie, a także dać Ukrainie szansę na wolność i niezależność.

Wyniki spotkania G20

Ministrowie wspólnie zapoznali się z wynikami spotkania G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych, które odbyło się w dniach 24-25 lutego 2023 r. Przyjęto wiele ważnych ustaleń, w tym:

  • Ustalenia dotyczące wzmocnienia współpracy międzynarodowej, w celu zapewnienia lepszego zarządzania ryzykiem i przeciwdziałania niestabilności finansowej.
  • Ustanowiono wspólny standard w zakresie wymiany informacji w celu zapewnienia przejrzystości i skutecznego egzekwowania prawa.
  • Uzgodniono konkretne działania, aby sprostać wyzwaniom związanym z innowacjami technologicznymi i powiązanymi nimi ryzykami.

Komisja Europejska przedstawiła także stan wdrażania projektów legislacyjnych w obszarze usług finansowych, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność na rynku finansowym.

Ministrowie przygotowywali się również do kwietniowych spotkań G20 na szczeblu ministrów finansów i prezesów banków centralnych oraz wiosennych spotkań MFW.

Pozytywne wyniki spotkania G20 oraz przygotowania do kolejnych spotkań są wyrazem wspólnego zaangażowania w zapewnienie skutecznego zarządzania ryzykiem i stabilności rynków finansowych.

Działania te pozwolą na zapewnienie bezpiecznych i skutecznych usług finansowych, dzięki czemu wszyscy uczestnicy rynku finansowego będą mieli dostęp do pożądanych produktów i usług. W ten sposób możliwe będzie uzyskanie trwałego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM