Wiadomości Polska Biznes i finanse ONZ: Promowanie Nadzoru i Ochrony Wód Światowych
Biznes i finanse

ONZ: Promowanie Nadzoru i Ochrony Wód Światowych

PKO Bank Polski wywalczył pierwsze miejsce w XVI edycji Rankingu Banków Polskiego Związku Firm Deweloperskich, wyprzedzając zestawienie z ubiegłego roku, kiedy to zajął drugą pozycję.

Na Konferencji wodnej ONZ 2023 minister infrastruktury Marek Gróbarczyk wygłosił oświadczenie narodowe, w którym w imieniu Polski przedstawił swoje stanowisko. W ramach tego wydarzenia odbył się także panel dyskusyjny, którego inicjatorem była nasza strona, dotyczący ekohydrologii.

Gospodarka wodna jest odpowiedzialna za zapewnienie dostępu do wody dla ludności, środowiska i gospodarki, przy zachowaniu sprawiedliwych cen. Niestety, susza staje się coraz powszechniejszym problemem, który dotyka coraz szerszych obszarów świata, w tym Europy. Z tego powodu, ważne jest aby nauczyć się oszczędzać wodę, oczyszczać ją i wykorzystywać ją na nowo. Konieczne są także działania planistyczne i legislacyjne, które zwiększą zasoby wody, zapewnią retencję i zaspokoją potrzeby ludzi, gospodarki oraz środowiska naturalnego – podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Marek Gróbaczyk, wiceminister w imieniu polskiej delegacji, zabrał głos na forum ONZ, zobowiązując się do wsparcia Programu działań na rzecz wody (Water Action Agenda) poprzez rozwój, rozpowszechnianie i wdrażanie zaawansowanych rozwiązań przyrodniczych opartych na transdyscyplinarnej ekohydrologii.

Panel dyskusyjny dotyczący ekohydrologii jest wyjątkową okazją do spotkania międzynarodowych ekspertów i liderów w dziedzinie ekohydrologii. Uczestnicy będą mieli okazję dyskutować o najnowszych osiągnięciach i wyzwaniach w ekohydrologii, współdziałać w wypracowywaniu rozwiązań i współtworzyć nowe przepływy wiedzy.

Panel dyskusyjny zostanie zorganizowany przez Ministerstwo Infrastruktury, sekretariat Intergovernmental Hydrological Programme UNESCO, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk oraz Europejskie Partnerstwo Water Security for the Planet (Water4All). Wydarzenie towarzyszące Konferencji wodnej ONZ 2023 ma na celu przyśpieszenie realizacji celów zrównoważonego rozwoju poprzez zastosowanie metody transdyscyplinarnej ekohydrologii.

Ekohydrologia oferuje hybrydowe i systemowe podejście do zarządzania zlewniami, które łączy tradycyjną hydroinżynierię z rozwiązaniami opartymi na przyrodzie. Integracja procesów hydrologicznych i ekologicznych pozwala na podniesienie ilości i jakości wody, wzmocnienie bioproduktywności i bioróżnorodności ekosystemu, a także poprawę odporności na zmiany klimatu. Użycie ekohydrologii do gospodarki wodnej oznacza ograniczenie oddziaływań antropogenicznych, a także wzmocnienie potencjału systemów rzecznych, stref przybrzeżnych i całych zlewni, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Ekohydrologia jest coraz bardziej ceniona przez ONZ i UE, jako ważna dyscyplina naukowa wspomagająca dążenia do realizacji celów zrównoważonego rozwoju (SDG).

PAP SA gwarantuje, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie są prezentowane bez żadnych modyfikacji w stosunku do formy dostarczonej przez nadawcę. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version